Bezpieczny długi weekend

Majowy weekend, to czas w którym wielu z nas wykorzysta swoje urlopy, aby móc dłużej wypocząć. Pamiętajmy, że bezpieczny i przyjemny wypoczynek zależy przede wszystkim od naszej ostrożności, rozwagi oraz zdrowego rozsądku. Często, bowiem zapominamy o podstawowych zasadach, dzięki którym można uniknąć różnych zagrożeń.

W czasie długiego majowego weekendu nyscy policjanci przeprowadzą działania „Bezpieczny długi weekend”. Od 29 maja do 2 czerwca o bezpieczeństwo na drogach zadbają policjanci nyskiej drogówki oraz Wydziału Prewencji.
CELE DZIAŁAŃ
– ograniczenie ilości zdarzeń drogowych poprzez zdecydowana reakcję na wykroczenia popełniane przez użytkowników dróg, a w szczególności wykroczenia będące głównymi przyczynami wypadków i kolizji drogowych, niestosujących sie do przepisów określających dopuszczalną prędkość jazdy i zasady wyprzedzania a także zasady pierwszeństwa przejazdu.
– zapewnienie bezpieczeństwa i płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych, podejmowanie ręcznej regulacji ruchem oraz organizowanie ewentualnych objazdów a także nadzór nad prawidłowym parkowaniem.
– eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących pojazdami, zarówno mechanicznymi jak i rowerami oraz nietrzeźwych pieszych powodujących swoim zachowaniem zagrożenia i utrudnienia w ruchu drogowym.
– nadzór nad ruchem pieszych oraz rowerzystów, egzekwowanie korzystania przez pieszych z chodników a przez kierujących rowerami z dróg rowerowych, zdecydowana reakcja na wykroczenia popełniane przez tych użytkowników dróg
– informowanie uczestników ruchu o utrudnieniach i zagrożeniach występujących w ruchu oraz o dogodnych objazdach
– eliminowanie przypadków nieprzestrzegania przepisów dotyczących ograniczeń w ruchu samochodów o DMC powyżej 12 ton, obowiązującego w terminach:
29-05-2013 r. w godz. 18.00-22.00
30-05-2013 r. w godz. 8.00-22.00
Podczas planowanych działań, oprócz kontroli prędkości, stanu trzeźwości kierujących zwrócą uwagę na sposób przewożenia pasażerów w pojazdach, zwłaszcza dzieci.

Pamiętajmy!

Niezależnie od pokonywanej odległości, kierujący powinien zawsze prowadzić pojazd zgodnie z przepisami prawa. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu. Prowadząc pojazd, odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo innych użytkowników dróg.

Wszystkim wyjeżdżającym przypominamy o konieczności dobrego zabezpieczenia mieszkania. Przede wszystkim pamiętajmy o zamknięciu drzwi i okien, a w budynkach wolno stojących należy pamiętać o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które łatwo złodziejowi dostać się do środka. Dobrze jest przed wyjazdem porozumieć się z członkiem rodziny lub zaufanym sąsiadem, który podczas naszej nieobecności mógłby doglądać naszych domostw. Jeżeli planujemy wykorzystać ten czas nad wodą bądźmy ostrożni i rozważni. Jednym z zagrożeń na kąpieliskach są złodzieje, którzy tylko czekają na naszą nieuwagę, obserwując gdzie pozostawiamy portfele, telefony, torebki. Czasami wystarczy zaledwie chwila, by złodziej ukradł naszą własność.
Wypoczywając korzystajmy w miarę możliwości tylko z kąpielisk strzeżonych. Kąpiel w niezabezpieczonych akwenach wodnych jak kamionki, wyrobiska, stawy itp., niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Dlatego też wchodząc do wody zawsze należy zachować szczególną rozwagę i ostrożność. Należy pamiętać by nie skakać do wody płytkiej oraz wody o niezbadanym dnie – skoki takie mogą zakończyć się urazem kręgosłupa i często nieodwracalnym kalectwem. Uważajmy by nad wodą nie pozastawiać dzieci bez opieki.
Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzajmy się gwałtownie w wodzie – róbmy to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego. Jeśli pod naszą opieką znajdują się dzieci, ani na chwilę nie spuszczajmy ich z oka. Małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same. Gdy idziemy do wody nie prośmy o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób – takie sytuacje często kończą się ich utratą. Przede wszystkim nigdy nie wchodźmy do wody po wypiciu alkoholu!

Dodaj komentarz