Szakale złociste to drapieżniki z rodzaju wilków, które z powodu ocieplenia klimatu przywędrowały do nas aż z Bałkanów! W pobliżu Nysy widziano 2 okazy, a właściwie zostały one zastrzelone.. Ciężko jest powiedzieć czy te gatunki zwierząt osiadły w tej części Europy na dobre, czy zawędrują gdzieś dalej.

Są to zwierzęta porównywane do lisów – właściwie to stanowią dla nich konkurencję: polują na gryzonie polne, są mniejsze od wilka i niegroźne dla człowieka – trzymają się od niego z dala. Prowadzą nocny tryb życia, a ich waga waha się zazwyczaj od 7 do 15 kg. Szakal złocisty lubi płaskie i duże tereny, szczególnie te niezbyt gęsto zadrzewione. Dobrze się czuje w dolinach rzek i łąk.

Nie jest do końca wiadomo jak czy będą sprawiać kłopoty, ale w lipcu 2017 r. minister środowiska wydał zarządzenie, które umożliwia polowanie na szakala złocistego, mimo że zwierzę nie sprawia jeszcze problemów i nie wiadomo jak szybko będzie rosła jego populacja w naszym kraju. Wiadomo natomiast, że tzw. Dyrektywa Siedliskowa Unii Europejskiej określa szakala złocistego jako gatunek, który można pozyskiwać ze stanu dzikiego i nim zarządzać, co znaczy, że te zwierzęta da się oswajać.

fot:Wikipedia

 

 Ponad rok temu myśliwi z kałkowskiego koła Hubertus wytropili kilka osobników. W okolicach Jeziora Nyskiego znaleziono resztki zagryzionych saren, które budziły wątpliwości: czy zostały zagryzione przez okoliczne wiejskie psy, czy właśnie szakale.
Z kolei zaledwie 2 miesiące temu – myśliwy z Głuchołaz upolował szakala i udowodnił, że ten gatunek na pewno zamieszkuje opolskie obszary. W lutym ponownie upolowano szakala złocistego, a Koło Hubertus z Kałkowa otrzymało zgodę nadleśniczego na zwiększenie odstrzału tego gatunku..
Jak podają myśliwi – coś złego dzieje się z populacją saren, która gwałtownie się zmniejsza, a żyją one na tym samym terenie, na którym osiedliły się szakale. Wszak w okolicach jeziora mają idealne warunki do życia. Rozległe tereny, trawy, woda i zwierzyna, która służy im za pokarm.
Ale szakale to nie jedyne gatunki, które przywędrowały do nas z odległych miejsc. Można natknąć się na jenoty, szopy pracze, wilki, a teraz również i szakale złociste.
Pierwszy okaz szakala z okolic Jeziora Nyskiego po wypreparowaniu zostanie wyeksponowany w sali edukacyjnej siedziby ZO PZŁ w Opolu.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.