W województwie opolskim jest już 395 cudzoziemców, którzy są pracodawcami lub prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. W całej Polsce na takie przedsięwzięcie zdecydowało się już niemal 23 tys. obcokrajowców.

Zatrudnianie obcokrajowców przez polskich przedsiębiorców to już norma. W połowie br. na rynku pracy legalnie zatrudnionych było już 818,7 tys. osób z innym paszportem niż polski, z tego na Opolszczyźnie 22 843. Rzesza cudzoziemców, którzy zarabiają na utrzymanie w naszym kraju, a przy tym są zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w ZUS szybko rośnie. Pod koniec kwietnia było ich 780,5 tys., a na koniec grudnia ubiegłego roku nieco ponad 725 tys.

Z drugiej strony przybysze z innych krajów z każdym miesiącem odważniej podejmują inicjatywę w postaci zakładania jednoosobowych firm. Stają się przy tym pracodawcami dla swoich rodaków bądź obywateli polskich.

Nigdy wcześniej na Opolszczyźnie liczba cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą nie była tak wysoka. Tuż przed wakacjami w regionie było 395 cudzoziemskich przedsiębiorców zgłoszonych jako płatnicy składek w ZUS. Prawie połowa z nich, bo 166 osób deklarowało obywatelstwo ukraińskie. Rok temu obcokrajowców, którzy prowadzili przedsiębiorstwa było 364, a paszportem ukraińskim posługiwało się wówczas 145 osób  – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

 

Liczba ubezpieczonych prowadzących działalność gospodarczą w województwie opolskim, w tym:
Obywatelstwo Liczba ubezpieczonych
Belgijskie 4
Białoruskie 8
Brytyjskie 5
Bułgarskie 39
Chorwackie 3
Czeskie 11
Egipskie 5
Francuskie 5
Gruzińskie 4
Hiszpańskie 4
Holenderskie 7
Jordańskie 3
Łotewskie 3
Mołdawskie 5
Niemieckie 25
Rosyjskie 4
Serbsko-czarnogórskie 3
Tureckie 17
Wietnamskie 16
Włoskie 11

 

Tendencję rosnącą w podejmowaniu przez cudzoziemców prowadzenia biznesu na własną rękę widać już od kilku lat. Pod koniec czerwca br., z takiej opcji korzystało dokładnie 22 727 osób mających obywatelstwo inne niż polskie. Prym w tym wiedli obywatele Ukrainy – 6 459 osób, zatem stanowili 28 proc. ogółu cudzoziemskich płatników składek w ZUS. Dane Zakładu pokazują, że
w połowie tego roku przedsiębiorcami w Polsce byli przedstawiciele 117 państw. Dla porównania,
w analogicznym miesiącu 2020 r., na terenie całego kraju składki z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej opłacały 20 784 osoby legitymujące się obcym paszportem.

Liczba ubezpieczonych prowadzących działalność gospodarczą w Polsce, w tym:
Obywatelstwo Liczba ubezpieczonych
Amerykańskie 347
Armeńskie 605
Białoruskie 2202
Bułgarskie 892
Litewskie 285
Niemieckie 887
Rosyjskie 787
Tureckie 475
Wietnamskie 1121
Włoskie 783

Sił jako przedsiębiorcy lub samozatrudnieni w Polsce próbują przedstawiciele tak dalekich krajów jak Angola, Ghana, Gwinea, Kuba, Madagaskar, Malezja, Nepal, Nowa Zelandia, Salwador, Sudan, Singapur czy Zimbabwe.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.