Czy Nysa jest ekologicznym miastem? Porady Barbary Nowackiej

Czy Nysa ma szanse być ekologicznym miastem? Koalicja Obywatelska proponuje zmiany. 

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o radnym Danielu Palimące, który chce wyeliminować plastik z Powiatu Nyskiego. Dbanie o środowisko propagowane było m.in. podczas sesji Rady Powiatu, kiedy to przewodniczący oraz starosta otrzymali z rąk radnego bidony wielorazowego użytku. W ten sposób, radny zaproponował zarządowi wyeliminowanie plastiku ze Starostwa oraz wydarzeń organizowanych przez Powiat.

O dużych i małych krokach w stronę ekologicznego życia mówiła także podczas wizyty w Nysie Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej. Działaczka opowiadała o sposobach, które powinni wdrożyć włodarze, ale także każdy z mieszkańców. A sposobów jest wiele. Zaczynając od ograniczanie paliw kopalnianych, kończąc na wykorzystaniu energii słonecznej.

Miasta mogą wprowadzić bardzo prosty zwyczaj jak kranówka w urzędach, instytucjach publicznych. Woda jest czysta, zdrowa, tania i można ją pić. Nie musimy korzystać wszędzie z plastiku. Koniec z plastikowymi kubkami, słomkami, talerzykami. To samo można produkować ekologicznie. Co więcej, to jest szansa dla wielu producentów, by produkować te ekologiczne rzeczy. – wyjaśnia Barbara Nowacka

Barbara Nowacka przypomina także o segregowania śmieci, a także sprzątaniu i nieśmieceniu. Popularnym rozwianiem, który proponuje każdemu polityk, jest korzystanie z ekologicznych, wielorazowych toreb na zakupy. Wiele zmian oraz przepisów może wprowadzić Rada Miasta.

Ja jestem zwolenniczką nie karania, a nagradzania za dobre praktyki. Więc pomysły zachęcające przedsiębiorców i wyróżnianie ich za odejście od plastikowych toreb, za proekologiczne podejście, za dbanie o czystość w swojej okolicy. To są dobre patenty. – dodaje polityk

Szansą do pomocy lokalnemu środowisku będzie jesienna akcja ,,Sprzątanie Świata”. W wydarzeniu często biorą udział dzieci oraz młodzież, ale do sprzątania „małego świata” może przyłączyć się każdy.

Czytaj także -> Radny Daniel Palimąka chce wyeliminować plastik ze Starostwa

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.