Chirurgia naczyniowa w tym roku wróci do Powiatu Nyskiego

Od trzech lat nyscy pacjenci pozbawieni są chirurgi naczyniowej w swoim mieście. Według dzisiejszych zapowiedzi może się to zmienić. 

,, – Chirurgia naczyniowa w tym roku wróci do Powiatu Nyskiego.” – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej  dyrektor opolskiego NFZ Robert Bryk. W trakcie spotkania padło wiele deklaracji, które jeśli zostaną zrealizowane pozwolą na przywrócenie oddziału w Nysie.

Bezpieczeństwo pacjentów jest najwyższą wartością i Narodowy Fundusz Zdrowia w Opolu podchodzi z bardzo dużą troską do wszystkich mieszkańców naszego regionu. Ja już niejednokrotnie byłem uczestnikiem komisji zdrowia Powiatu Nyskiego i w 2017 roku podkreślałem, że chirurgia naczyniowa powinna wrócić do Nysy. Oczywiście Narodowy Fundusz Zdrowia działa w ramach budżetu zrównoważonego. W tej chwili pieniądze pojawiły się w naszym regionie. – mówi szef opolskiego NFZ Robert Bryk

Kontrakt na chirurgie naczyniową w Nysie ma być podpisany jeszcze w tym roku. W założeniu oddział ma być otwarty już nie w ramach Polsko – Amerykańskiej Klinki Serca, a oddziału Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nysie.

Nyski ZOZ także stanął na wysokości zadania. Po jednym ze spotkań w Ministerstwie Zdrowia w trybie pilnym do swojego statutu wpisał ten oddział ponownie, aby umożliwić wystartowanie w konkursie, który zostanie przez NFZ ogłoszony. I biorąc pod uwagę nienajlepsze doświadczenia jeżeli chodzi o aparat państwowy, o system finansowania tego oddziału, który był w Nysie, bo to jest tajemnicą poliszynela, że powodem zamknięciem tego oddziału były spory na linii NFZ – prywatna klinika, która te usługi prowadziła. To był jeden z warunków Ministra Zdrowia i dyrektora NFZ, aby podmiotem, który jest partnerem dla publicznej instytucji finansującej była publiczna jednostka i będzie to nyski ZOZ. – wyjaśnia poseł Kamil Bortniczuk 

Za kilka tygodni ma zostać rozpoczęty konkurs, który zostanie rozstrzygnięty w ciągu 90 dni. Jak dodaje poseł Bortniczuk, rozmowy na temat znalezienia funduszy na reaktywacje naczyniówki trwały od kilku miesięcy w Ministerstwie Zdrowia oraz centralnym oddziale NFZ.

Pamiętajmy,że to że nie ma naczyniówki to nie jest efekt likwidacji, tylko efekt decyzji prywatnej placówki o tym, żeby tej naczyniówki nie było. To właśnie naszą intencją jest, żeby naczyniówkę przywrócić Nysie oraz całej Opolszczyźnie – mówi wicewojewoda Violetta Porowska

Obecnie nie wiadomo jakie fundusze zostaną przekazane na reaktywacje chirurgii naczyniowej. Opolski szef NFZ zaznacza, że wysokość środków zostanie tak określone, aby wystarczyła na utrzymanie oddziału. Ma być to kwota większa niż 1,200.000 złotych, o której była mowa w roku 2016.

 

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.