Bon wychowawczy niezgodny z konstytucją? Burmistrz odpowiada

Sąd Administracyjny w Opolu stwierdził nieważność bonu wychowawczego. Czy zajdą zmiany w świadczeniu pieniężnym?

Od miesięcy trwa walka między Rzecznikiem Praw Obywatelskich a Gminą Nysa. Zdaniem rzecznika nyski bon wychowawczy nie jest zgodny z konstytucją, a pieniądze powinny także trafiać do rodzin niepełnych. Gmina Nysa jest innego zdania i wciąż stawia na małżeństwa.

Swoje racje strony wyjaśniają na salach sądowych. W ostatnim tygodniu Sąd Administracyjny stwierdził nieważność bonu. Jest to już druga decyzja sądu.

 Co chwile przyjmujemy nowe rozwiązania, rozszerzamy formułę. Natomiast jedna z tych uchwał w tamtym roku, kolejna parę dni temu została przez Sąd Administracyjny unieważniona. Kompletnie jest to bez znaczenia dla bonu nyskiego, dlatego że mamy nowe uchwały. Odwołujemy się od wyroku Sądu Wojewódzkiego do Sądu Naczelnego Administracyjnego w Warszawie. Czekamy na kasację jeszcze z tamtego roku. Poczekamy jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Również w tym roku składamy kasację od ostatniego wyroku. Ja myślę, że cała sprawa potrwa około 5, 6 lat, może więcej. Skończymy z całą pewnością w Trybunale Konstytucyjnym, bo tam dopiero Trybunał orzeknie, czy wspieranie w pierwszej kolejności małżeństw jest zgodne z konstytucją, czy nie jest. Wierzymy, że jest. To jest główna oś sporu między nami a Rzecznikiem Praw Obywatelskich. – tłumaczy burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz

Gmina Nysa liczy na to, że racje magistratu zwyciężą. Jak zapewnia Kordian Kolbiarz ostatnia decyzja sądu nie ma wpływu na zmiany w bonie i świadczenia nadal będzie przyznawane. Najbliższy nabór już w grudniu. ,,Bon w Nysie był, jest i z całą pewnością będzie” – dodaje burmistrz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.