Specjalne szkolenie w Centrum Bezpieczeństwa PROTECTAL

Użycie broni w sytuacjach stresowych oraz udzielenie pomocy medycznej przy postrzale to dla nich nie problem. Funkcjonariusze organów ścigania oraz pasjonaci przeszli szkolenie z zakresu bezpieczeństwa.

 

Centrum Bezpieczeństwa PROTECTAL regularnie przygotowuje szkolenia z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa. Tym samym do naszego miasta przyjeżdżają specjaliści związani ze zwalczaniem zagrożeń. Ostatnie wydarzenie wywołało zainteresowanie wśród wielu chętnych. Po weryfikacji organizatorzy postanowili przyjąć wyłącznie 12 uczestników.

Kursanci uczą się obsługi broni jedną ręką, ręką wiodącą, ręką wspomagającą, a przy tym ćwiczą zakładanie opasek uciskowych, tamowanie krwotoków itd. Najczęściej osoby i funkcjonariusze przychodzą do nas po prostu postrzelać i trenują swoją technikę strzelecką. Dzisiaj to szkolenie różni się tym, że jest powiązane z medycyną pola walki. – wyjaśnia organizator Adam Litwin

Wśród uczestników byli cywile, a także funkcjonariusze służb bezpieczeństwa. Dzięki warsztatom z udzielania sobie pierwszej pomocy będą wiedzieć jak zatamować krew z rany postrzałowej. Dla niektórych ta wiedza może okazać się przydatna.

Uczestnicy uczą się autopomocy, czyli tej pierwszej czynności, którą są w stanie wykonać kiedy zostaną postrzeleni. Uczą się zakładania opasek uciskowych. Myślę, że dostaną narzędzie, które pokaże im jak powinni ćwiczyć. To czy będą do tego przygotowani zależy tylko i wyłącznie od ilości wykonanych powtórzeń w kolejnych treningach, gdzie będą mogli do elementów strzeleckich dodać element zakładania opaski uciskowej. Jeżeli zrobią to kilka lub kilkanaście tysięcy razy to myślę, że wtedy jesteśmy w stanie powiedzieć, że będą potrafili to zrobić. – tłumaczy instruktor Robert Jędrych

Uczestnicy szkolenia zaznaczają, że regularnie biorą udział w podobnych kursach. Wszystko po to, by doskonalić swoje umiejętności, nabywać nową wiedzę, tak by nigdy nie zostać zaskoczonym podczas interwencji.

Ja akurat jestem tutaj ze służby. Mi oby coś takiego się nigdy nie przydało, ale może się przydać. W różnych niebezpiecznych momentach znajduje się człowiek. Zwykły obywatel, który posiada broń lub jej nie posiada powinien przejść takie szkolenie, bo nigdy nie wiemy kiedy komuś możemy pomóc. […] Mówiąc kolokwialnie, oprócz tego, że uczymy się jak robi dziury, to dowiadujemy się jak te dziury także łatać. – mówi Daniel, uczestnik szkolenia

W szkoleniu wzięło udział 12 mężczyzn. Jeden z uczestników przyjechał specjalnie z Norwegii. Oprócz podstawowych i zaawansowanych szkoleń z użycia pistoletu i karabinu w Centrum Bezpieczeństwa PROTECTAL organizowane są także zajęcia z zakresu strzelectwa taktycznego. W planach są kursy ze strzelectwa długodystansowego.

PROTECTAL

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.