Do bazyliki popłyną miliony złotych

bazylika-img_9944

Ponad 17 milionów złotych zostanie przeznaczonych na renowację bazyliki św. Jakuba w Nysie w ramach tzw. Kontraktu Terytorialnego.

Zakres przewidywanych prac jest naprawdę imponujący – remont dachu, sklepień, wyczyszczenie elewacji oraz konserwacja obrazu Matka Boska i Czternastu Wspomożycieli.

Część prac przy kościelnym dachu została już wykonana – poszycie dachowe wymieniono na obejściu prezbiterium, części północnej połaci dachu głównego, większości kaplic oraz wieżyce na sygnaturze. Najbardziej palącym problemem był jednak dach główny, o powierzchni 4 tysięcy metrów kwadratowych i wysokości 27 metrów. Dachówki przez ponad 50 lat były narażone na działanie warunków atmosferycznych, a i ich ówczesne wykonanie oraz jakość prac prowadzonych po II wojnie światowej pozostawiała wiele do życzenia. Od kilku już lat widać było wyraźne zacieki na kościelnych sklepieniach, a odpadające elementy wymusiły zamknięcie Placu Kościelnego od strony Sądu Rejonowego.

W czasach średniowiecza sklepienia były zapewne pokryte freskami, które zamalowano podczas XVII wiecznej modernizacji kościoła w duchu baroku, a gwiaździsto-sieciowe sklepienia nawy głównej w XIX wieku przebudowano na proste krzyżowo-żebrowe, dla uzyskania powierzchni pod nowe freski.

Przez kilkaset na elewacjach świątyni zbierał się brud, a efekt ten tylko spotęgowały wydarzenia z 1945 roku oraz zanieczyszczenie powietrza. Dziś prawdziwy kolor ścian widać w kilku miejscach, które poddane zostały konserwacji. Warto tu zaznaczyć, że oprócz samych cegieł na elewacji znajduje się kilka kamiennych sterczyn, a skarpy zakrystii ozdobione są wizerunkami aniołów i diabłów – dziś już niemal zupełnie nieczytelnych.

Uwagi konserwator doczeka się również bezcenny obraz – Matka Boska i Czternastu Wspomożycieli, pędzla Hansa Dürera, młodszego brata słynnego Albrechta. Płotno znajduje się obecnie w jednej z kaplic po północnej stronie nawy bocznej.

Warto również pamiętać, że takie prace będą trwać przynajmniej przez kilka lat dając zatrudnienie dla fachowców i zapewniając zbyt na produkty specjalistyczne. Ponadto bazylika jest jednym z symboli miasta i stanowi również niezwykle silny magnes dla turystów, którzy odwiedzają Śląski Rzym.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.