Radni powiedzieli „TAK” dla Dekady

Drugi raz w historii naszego miasta Rada Miejska powiedziała „Tak” dla galerii Dekada. Poprzednią decyzję uchylił nadzór wojewody opolskiego, w związku z czym trzeba było przeprowadzić całą procedurę raz jeszcze z wymaganymi poprawkami.

Pierwsze prace porządkowe na tym terenie będziemy mogli rozpocząć jeszcze w tym roku – mówi Ryszard Urbański, Dyrektor Inwestycyjny Dekada S.A

Sesja trwała 9 godzin – radni debatowali jeszcze nad zmianami w budżecie i Agencją Rozwoju Nysy, jednak to temat Dekady zdominował sesję. Punkt ten znajdował się niemal na samym końcu sesji, w związku z czym radny Piotr Smoter zaproponował zmiany w porządku sesji i przeniesienie tego na początek, co jednak nie spotkało się aprobatą radnych.

Niemal 1400 wniosków

Poprzednio wpłynęło ponad 1200 wniosków dotyczących terenu dawnej zajezdni MZK i przyległego skweru, a rada potrzebowała aż 3 dni, aby każdy wniosek przegłosować osobno. Tym razem poprawek wpłynęło jeszcze więcej ponieważ prawie 1400. Różnica polegała jednak na tym, że zostały odpowiednio pogrupowane, a głosowana odbywały się w blokach. Taką procedurę należało jednak powtórzyć kilkadziesiąt razy, co zaowocowało kilkugodzinnymi głosowaniami, które zakończyły się dopiero po godzinie 23.

W trakcie głosowań salę obrad opuścili radni Ligii Nyskiej oraz Celina Lichnowska i Grzegorz Samborski. Radny Piotr Wojtasik zaproponował, aby zawiesić obrady do dnia następnego z racji późnej godziny. Wniosek ten przepadł w głosowaniu, a radni dalej odrzucali wnioski mieszkańców, po odczytaniu uzasadnienia. Swoje wnioski musiało złożyć blisko 1400 mieszkańców – co znamienite na sesji zjawił się tylko jeden z nich i po kilkudziesięciu minutach opuścił salę obrad.

Po odrzuceniu uwag, radni koalicji podjęli uchwałę ws. planu zagospodarowania obejmującego część Nysy w rejonie ulic Wolności, Kolejowej, Józefa Bema i Piastowskiej, czyli mówiąc w skrócie rada dała zielone światło dla inwestora, który zamierza tam wybudować galerię handlową. Od chwili dostarczenia uchwały wojewoda opolski będzie miał 30 dni na ewentualne wskazanie błędów i unieważnienie decyzji nyskich rajców. W tym głosowaniu rada jednak uwzględniła wszystkie poprawki uprzednio zgłoszone przez wojewodę.

Radni na chwilę przed głosowaniem

Posłuchaj naszych rozmówców:

Piotr Wojtasik Liga Nyska:

 

Przemysław Dziaduś KWW Przemysław Dziaduś

 

Ryszard Urbański, Dyrektor Inwestycyjny Dekada S.A

 

Paweł Nakonieczny Prawo i Sprawiedliwość, Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie:

 

Kordian Kolbiarz burmistrz Nysy

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.