Maciej Krzysik ,,- Powinno się przeprowadzić szeroką debatę z mieszkańcami”

Nie wszystkim mieszkańcom Nysy podoba się pomysł z nazwaniem ronda przy Wieży Wrocławskiej imieniem Lecha Kaczyńskiego. Sprawę komentuje radny Maciej Krzysik. 

Imieniem Jana Olszewskiego, Lecha Kaczyńskiego, a także tytułem Żołnierzy Wyklętych mają zostać nazwane ronda w Nysie. Tak zadecydowała Rada Miejska w Nysie w ubiegłą środę. Mieszkańców miasta podzielił jednak pomysł związany z upamiętnieniem w ten sposób zmarłego prezydenta. Sprawę komentuje radny Maciej Krzysik, który głosował przeciw uchwale.

,,Ze względu na kontrowersje związane nazywaniem w całej Polsce imieniem św. p. Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego ulic, placów, rond powinno się przeprowadzić szeroką debatę z mieszkańcami w tym zakresie, a nie na szybko procedować bądź co bądź kontrowersyjną uchwałę. Oczywiście należy uszanować głos mieszkańców, którzy złożyli inicjatywę w tym zakresie, natomiast powinno się w takich sprawach posłuchać obu stron. Osobiście uważam, że pamięć Pana Prezydenta i wszystkich ofiar katastrofy została już odpowiednio uczczona w Warszawie.”

Wniosek o nadanie rondu przy Wieży Wrocławskiej w Nysie imienia Lecha Kaczyńskiego złożyła grupa mieszkańców. Pomysł poparło 300 osób. Radny Maciej Krzysik proponuje inne nazwy, przy upamiętnieniu historycznych postaci z naszego regionu.

,,Mamy wiele osób związanych z naszym regionem: przywódcy powstań śląskich, osoby związane z odbudową Nysy, jak np. Pan Kramarczyk. Mamy też osoby z historii Nysy – biskupów, burmistrzów dzięki którym mamy w Nysie choćby park miejski, jest twórca śląskiej straży pożarnej Johannes Hellmann, pisarz Max Hermann-Neisse, zoolog i laureat Oscara Berhard Grzimek, wiele osób z najnowszej historii, którzy zasługują na pamięć. Także żaden z przewojennych prezydentów RP nie został w ten sposób uhonorowany, chociaż Gabriel Narutowicz także zginął piastując urząd prezydenta RP. Nie tworząc jednak kontrowersji, równie dobrze moglibyśmy nazwać rondo np. wrocławskie.”

Przypomnijmy, że Lech Kaczyński odwiedził Nysę w roku 2009.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.