Byłych radnych przesłuchuje policja. O co dokładnie chodzi?

Kolejna walka o Dekadę? Kiedy wydawać by się mogło, że wszystko zostało wyjaśnione, znów pojawia się temat korupcji. O co dokładnie chodzi?
Od kilku miesięcy radni poprzedniej kadencji jeżdżą do Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Sprawa dotyczy Galerii Dekada. Powód tłumaczy radny byłej kadencji Piotr Wojtasik:

Jako radny poprzedniej kadencji, byłem w lipcu przesłuchiwany w charakterze świadka (mam nadzieję;-)) przez policjanta z wydziału do walki z korupcją KW Policji. Sprawa dotyczyła uchwały z grudnia 2015 r. w sprawie zmiany studium zagospodarowania przestrzennego dla działek położonych przy ul. Kolejowej w Nysie (teren spółki Dekada). Sprawa już raz została umorzona przez PR w Opolu, teraz ta sama prokuratura na nowo podjęła temat.

Przypomnę tylko, że zmiana studium budziła od początku wiele kontrowersji. Otóż choć studium jest dokumentem strategicznym dla całej gminy, zmieniono je tylko dla 3 prywatnych działek. Po drugie umożliwiono tam budowę galerii handlowej, choć gmina miała własne tereny przeznaczono pod tego typu obiekty (do dziś nie udało się ich sprzedać). W końcu wyznaczenie zmian w studium tylko po granicach działek, sprawiło że mieszkańcy ul. Piastowskiej zostali pozbawieni prawa strony w toczącym się postępowaniu (w sprawie studium i planu zagospodarowania). Stroną byli tylko zarządcy dróg – jako najbliżsi sąsiedzi.

W tle tego wszystkiego jest poparcie, jakiego Dekada udzieliła Kordianowi Kolbiarzowi przed wyborami w 2014 r. Prowadziła np. negatywną kampanię pod adresem Jolanty Barskiej (spoty radiowe, banery), wtedy kontrkandydatki obecnego burmistrza. Nie zgadzała się ona na zmianę planu zagospodarowania planu prywatnych terenów przy Kolejowej.
Tu warto przypomnieć, że tereny przy Kolejowej zostały kupione przez inwestora świadomie z planem niepozwalającym na budowę galerii handlowej.

Według niektórych sprawa jest wyłącznie polityczna. Sprawę skomentował także radny Adam Zelent:
Sprawa stara, ale obowiązuje nas jakieś prawo i go trzeba przestrzegać. Jeżeli policja wymaga zeznać od nas to myślę, że trzeba to wyjaśnić. Takie wezwanie też dostałem. Jestem w stałym kontakcie z prokuraturą. 
Czy przesłuchania radnych wniosą coś nowego? Do tematu będziemy jeszcze wracać.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.