282 wnioski, niemal 1500 uwag i rekordowa sesja

img_0671

Chociaż jeszcze nie została zwołana, to XXVI sesja Rady Miejskiej w Nysie zapowiada się niezwykle emocjonująco za sprawą ilości głosowań jakie będą musieli przeprowadzić radni.

Do nyskiego magistratu wpłynęły łącznie 282 wnioski do Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, które zawierają niemal 1500 uwag. Chodzi o kwartał ulic: Wolności, Kolejowa, Bema i Piastowska wraz częścią ulicy Drzymały gdzie prywatny inwestor planuje budowę galerii handlowej. Przeciwnicy tej inwestycji dość mocno zwarli swoje szeregi ponieważ 282 wnioski to tak naprawdę 3-4, które są najzwyczajniej w świecie powielone i podpisały się pod nimi inne osoby. Wszystkie nioski do pobrania tutaj – kliknij.

Sporo wniosków dotyczy rzekomego zabudowania i zamknięcia ulicy Drzymały, która zdaniem części polityków oraz osób z Komitetu Obrońców ulicy Drzymały stanowi niezwykle ważną arterię w komunikacji miasta. Biorąc taki punkt widzenia, w mieście nie można by zamknąć żadnej drogi jak np. część ulicy Krzywoustego, która została wyłączona z ruchu na początku lat 90. a stanowiła istotne połączenie. Poza tym, ulica Drzymały zmieni swój wygląd – to z niej będzie się odbywał wjazd do podziemnego parkingu (przynajmniej według wizualizacji Dekady) i będzie wciąż przejezdna. Zadziwiające wręcz jak nagle popularny i ważny stał się zaniedbany zielony skwer w kwartale ulic: Drzymały, Piastowska, Bema i Kolejowa. Skwer na którym nie ma alejek, oświetlenie ani nawet jednaj ławki czy śmietnika, a teren ten służy głównie właścicielom psów i okolicznym miłośnikom tanich win. Podnoszony jest aspekt, iż teraz Dekada planuje zabudować obie działki i zieleń zniknie, a zdaniem przeciwników tej inwestycji nie było widać tego na wcześniejszych planach. Tutaj trzeba mieć naprawdę złą wolę albo nie widzieć rzeczy oczywistych – poprzednia koncepcja zakładała zabudowę terenu po dawnej zajezdni MZK, natomiast na miejsce skweru miał zostać utworzony kilkupoziomowy parking, i sprawą oczywista pozostaje fakt, że również i w tamtym wariancie zieleń by zniknęła.

Podczas sesji radni będą musieli zagłosować niemal 1500 razy nad niemal takimi samymi wnioskami i uwagami, w związku z czym z technicznego punktu widzenia takie obrady mogą trwać nawet kilkadziesiąt godzin i potrwa z przerwami 2 dni.

Oprócz mediów lokalnych, tą wyjątkową jakby nie było sesje mają również odwiedzić media ogólnopolskie.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.