Za chwilę wakacje, a rodzice z Opolszczyzny, którzy planują wypoczynek i relaks w Polsce mogą za niego zapłacić bonem turystycznym. Do wydania mają jeszcze 75,5 milionów złotych. Taka jest na dzisiaj łączna wartość polskich bonów turystycznych przysługujących rodzinom z naszego województwa.

Nie przegap terminu

Rodzice w naszym regionie aktywowali na razie 39 tys. bonów turystycznych. Tych nietkniętych zostało aż 53,7 tys. Tegoroczne wakacje to ostatnie ciepłe miesiące z szansą na bezgotówkowe rozliczanie się za wypoczynek w formie bonu. Jeśli nic się nie zmieni, to termin ważności tego specjalnego świadczenia mija 31 marca 2022 r.

Rodzice w regionie mają do zrealizowania w całości lub częściowo jeszcze ponad 83 tysięcy bonów turystycznych na kwotę ponad 75 milionów złotych. Na razie 9600 bonów zostało wykorzystanych w całości. Na każde dziecko przysługuje bon o wartości 500 złotych i co ważne nie trzeba wydawać całej kwoty za jednym razem. Przed wyjazdem warto sprawdzić gdzie można użyć bonu do zapłaty. Wybór jest bogaty, bo w całym kraju już prawie 25 tysięcy podmiotów turystycznych zadeklarowało chęć przyjmowania płatności za swoje usługi właśnie bonem – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

W województwie opolskim poszerza się grono przedsiębiorców z branży wczasowej, rekreacyjnej, rozrywkowej czy sportowej z opcją przyjmowania od klientów płatności na zasadzie polskiego bonu turystycznego. Obecnie na Opolszczyźnie do tego programu przystąpiło 265 tzw. podmiotów turystycznych. Już 168 doświadczyło tego bezgotówkowego sposobu rozliczania się za świadczone usługi.

Bon turystyczny tylko na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

Korzystanie z bonu jest proste, a mogą go aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Wystarczy założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.  Po zalogowaniu na PUE ZUS trzeba wybrać zakładkę – Ogólny, a następnie – Polski Bon Turystyczny. Żeby płacić bonem, trzeba go aktywować. Po aktywowaniu bonu rodzic dostanie kod za pomocą którego będzie można płacić podmiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em. Bon można aktywować w dowolnej chwili. Na przykład bezpośrednio przed wyjazdem. Bonu nie można wymienić na gotówkę. Nie ma jednak potrzeby wydawać go od razu, bo płatność można dzielić.

Świadczenie jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł.
W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Masz pytania?

Rodzice, opiekunowie, przedstawiciele operatorów turystycznych, którzy mają pytania związane
z funkcjonowaniem bonu mogą dzwonić na specjalną całodobową infolinię pod numerem
22 11 22 111. Pytania można też wysyłać mailowo na adres bon@zus.pl

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.