Opieka osób starszych w Niemczech: obecna sytuacja

Tendencja niżu demograficznego nasila się z roku na rok. Skutkuje to starzeniem się społeczeństwa i problem ten dotyczy w głównej mierze Niemiec. Oczywiście nie każdy senior potrzebuje pomocy, jednak nasilające się choroby typowe dla tego wieku większości z nich znacznie utrudniają funkcjonowanie w życiu codziennym. Demencja prowadzi do dezorientacji, zarówno miejscowej, jak i czasowej, problemy sercowo-krążeniowe mogą w każdej chwili doprowadzić do zawału, a artroza sprawia, że zwykłe chodzenie grozi upadkiem. 

Z tych i innych powodów większość osób starszych w Niemczech wymaga niemal całodobowej opieki. A jaka będzie najlepsza? Na to pytanie każda rodzina podopiecznego musi odpowiedzieć sobie sama. Najoczywistsze rozwiązania to: opieka samodzielna, dom pogodnej starości i opiekunka do osób starszych. Najczęściej odrzucaną opcją jest opieka na własną rękę, bo wiąże się ona z wieloma wyrzeczeniami: nie tylko z brakiem wolnego czasu. Cierpi na tym również własna rodzina i kariera opiekuna.

Dom opieki lub opiekunka osób starszych w Niemczech

Domy spokojnej starości posiadają specjalistyczny sprzęt oraz profesjonalny personel. Nic więc dziwnego, że ta myśl pojawia się jako pierwsza w szukaniu rozwiązania z sytuacji. Jednak bardzo często umieszczenie seniora w takim ośrodku wiąże się z wieloma problemami. Placówki publiczne bywają przepełnione i na miejsce trzeba czekać nawet miesiącami, poza tym nie zawsze warunki bytowe są na dobrym poziomie. Z kolei na prywatny dom opieki stać niewielu, mimo dość hojnego wsparcia od rządu. Jeśli uwzględnimy do tego pandemię koronawirusa, zrozumiała jest chęć zachowania dystansu i unikanie skupisk ludzkich. Nie mniej ważnym czynnikiem jest również samopoczucie seniora: z dala od rodziny może czuć się wyobcowany i porzucony, co może prowadzić do depresji i innych groźnych chorób.

Dlatego coraz więcej rodzin decyduje się na wynajęcie pomocy opiekunki osób starszych w Niemczech. Jest to w pełni zrozumiałe, bo dzięki temu senior nie musi opuszczać dobrze sobie znanych czterech kątów i ryzyko zarażenia wirusem jest o wiele mniejsze. Niestety często okazuje się, że usługi niemieckiej opiekunki różnią się niewiele pod względem kosztów od prywatnych domów spokojnej starości. Co więc w takiej sytuacji? 

Jest jeszcze inna alternatywa: opiekunka z Polski. Wiele opiekunek w Niemczech chwali sobie to zajęcie: zarobki są o wiele lepsze niż w Polsce, a brak dobrej znajomości języka można szybko nadrobić, będąc na miejscu i używając go na co dzień. Podsumowując: praca w opiece Niemcy się po prostu opłaca.

Jeśli byłabyś zainteresowana podjęciem pracy w opiece w Niemczech, skontaktuj się z agencją Veritas. Firma posiada wiele interesujących ofert pracy dla opiekunek w Niemczech (nawet do 1800 euro netto miesięcznie), zapewnia opiekę koordynatora oraz dojazd na miejsce zlecenia.

Wejdź na stronę agencji opiekunek Veritas Opieka: https://www.veritas-opieka.pl/

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.