1 marca to dzień, w którym obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku obchody były bardzo symboliczne i brali w nich udział przedstawiciele samorządu nyskiego.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 9.00 – wtedy władze samorządowe złożyły wiązankę oraz znicze pod tablicą mjra Hieronima Dekutowskiego. Kolejnym punktem był pomnik upamiętniający Żołnierzy Armii Krajowej. W tym roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest po raz jedenasty. W 2011 roku uchwalił go polski Parlament.

Właśnie tego dnia – 1 marca 1951 r. – w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Uroczystości odbywały się w całym kraju, m.in. w Warszawie, Pruszkowie – gdzie odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza w Pruszkowie (tworzyli oni trzon zgrupowania „Mazowsze” – które było antykomunistyczną organizacją „Wolna Młodzież” (lata działań: 1949-1953 na terenach Częstochowy, Włoszczowy, Warszawy i Pruszkowa.) Z kolei w Warszawie odbyły się m.in. uroczystości z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka ( Kwatera „Ł” – Cmentarz Wojskowy na Powązkach).


/Fot: Nysa.eu

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.