Własne cztery kąty to marzenie wielu osób. Jednak zakup lub budowa nieruchomości to bardzo kosztowna inwestycja. Nie każdy jest w stanie zgromadzić gotówkę, która mogłaby pokryć cały jej koszt. Pomocną dłoń wyciągają banki, które oferują kredyt hipoteczny. To najtańszy sposób na dodatkową gotówkę, jaki jest dostępny na rynku. Zastanawiasz się, co jest potrzebne, aby go uzyskać? Sprawdź!

Staranie się o kredyt hipoteczny wiąże się z załatwianiem wielu formalności. Okazuje się, że nierzadko wystarczy brak jednego formularza, aby otrzymanie pozytywnej decyzji przeciągnęło się w czasie nawet o kilka tygodni lub miesięcy! Jeśli chcesz, żeby cały proces przebiegł szybko i bez żadnych problemów, warto najpierw zapoznać się z listą dokumentów niezbędnych do uzyskania kredytu hipotecznego.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby otrzymać pozytywną decyzję kredytową?

Bank, aby udzielić kredytu hipotecznego, potrzebuje bardzo szczegółowych informacji o Twojej sytuacji życiowej, a także nieruchomości będącej przedmiotem transakcji. Dzięki temu będzie mógł ocenić ryzyko pożyczenia Ci pieniędzy, jak i sprawdzić, czy jest to dla niego opłacalna inwestycja. Dlatego do wniosku o kredyt hipoteczny należy dołączyć trzy rodzaje dokumentów:

  • osobowe – kserokopię dowodu osobistego i innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Potrzebne mogą być także skrócony akt małżeństwa i akt urodzenia,
  • dochodowe – jeśli pracujesz u kogoś, najważniejsza jest umowa o pracę lub świadectwa pracy. Oprócz tego należy przygotować zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach uzyskane od pracodawcy, kserokopię PIT-37 za ostatni rok oraz wyciąg z konta bankowego z okresu 3, 6 lub 12 miesięcy. Natomiast jeśli prowadzisz własną działalność, będziesz potrzebować dokumentacji związanej z firmą i księgowością. O więcej szczegółów zapytaj doradcę kredytowego,
  • dotyczące nieruchomości – przy zakupie nieruchomości priorytetem jest umowa przedwstępna. Następnie przygotuj odpis z księgi wieczystej. W przypadku domu potrzebne będą także: pozwolenie na budowę, wypis z CEGiB, pozwolenie na użytkowanie i dokumentacja dotycząca właścicieli budynku. Natomiast jeśli kupujesz mieszkanie, niezbędne są dokumenty potwierdzające prawo posiadania nieruchomości przez sprzedającego, jak i zaświadczenie ze spółdzielni.

Jeśli planujesz budowę domu lub zakup działki, dokumentacja jest bardziej złożona, ponieważ każda sytuacja jest inna. Szczegółową listę potrzebnych dokumentów otrzymasz od banku lub doradcy kredytowego.

Jednocześnie warto pamiętać, że każdy bank może potrzebować innych zaświadczeń czy umów, dlatego warto dokładnie zapoznać się z jego wymogami przed złożeniem wniosku. Więcej szczegółowych informacji znajdziesz np. tutaj: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/jakie-dokumenty-sa-niezbedne-do-uzyskania-kredytu-hipotecznego.

Jakie dokumenty są potrzebne do wypłaty pieniędzy z kredytu?

Gromadzenie dokumentacji nie ominie Cię także po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej. Tuż po zawarciu umowy z bankiem należy udać się do notariusza w celu podpisania aktu notarialnego i przekazania pieniędzy właścicielowi. Następne kroki to:

  • wysłanie wniosku do sądu rejonowego o wpisanie hipoteki do księgi wieczystej,
  • zakup ubezpieczenia nieruchomości z cesją na bank.

Uzyskane dokumenty są niezbędne do tego, aby otrzymać pieniądze z kredytu i móc spłacić właściciela oraz/lub rozpocząć budowę albo remont.

Ile wynosi koszt polisy nieruchomości z cesją na bank?

Ubezpieczenie nieruchomości z cesją na bank to sposób na zabezpieczenie interesów banku i swoich na wypadek, gdyby doszło do zniszczenia mieszkania lub domu, np. przez ogień lub inne zdarzenia losowe, takie jak huragan czy powódź. Można je zawrzeć już w banku podczas podpisywania umowy kredytowej, jednak wtedy nie masz wpływu na zakres ochrony. Druga możliwość to zakup indywidualnej polisy na nieruchomość.

Możesz to wygodnie zrobić za pośrednictwem internetowego kalkulatora ubezpieczeń. Znajdziesz go np. na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl. Następny krok to uzupełnienie wszystkich wierszy formularza. Na podstawie podanych informacji system przygotuje ranking najkorzystniejszych ofert TU. Tobie pozostanie wybrać tę najlepszą i podpisać umowę, a następnie przesłać potwierdzenie zawarcia polisy do banku.

Uzyskanie kredytu hipotecznego to zadanie, które wymaga odpowiednich przygotowań. Jednak wystarczy skompletować wszystkie dokumenty, aby cały proces przebiegł szybko i bez zbędnych problemów. Powodzenia!

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.