Jak zamontować kabinę prysznicową z brodzikiem?


Pomimo dużej popularności prysznica walk-in wykonanego z płytek podłogowych wciąż często decydujemy się na standardowy prysznic z brodzikiem. Wynika to niekiedy z konieczności ze względu na brak możliwości wykonania odpływu w podłodze, a innym razem z indywidualnych preferencji. O wyboru mamy wysokie i niskie brodziki. Pierwszy wariant zamontujemy praktycznie wszędzie, drugi tylko wtedy, kiedy wlot kanalizacji znajduje się nisko. Do zamontowania mamy dwa podstawowe elementy – brodzik i kabinę prysznicową. Jak przeprowadzić instalację kabiny prysznicowej z brodzikiem krok po kroku?

Najpierw brodzik

W pierwszej kolejności zawsze montujemy brodzik. Wykonujemy go jednak dopiero wtedy, kiedy na podłodze i na ścianach znajduje się już warstwa hydroizolacji oraz płytki podłogowe i ścienne wraz z fugami. Pod prysznicem możemy zamontować płytki ceramiczne takie same, jak na pozostałych ścianach lub wyróżnić tę strefę kontrastowym kolorem.

Najpierw zaznaczamy na podłodze miejsce, w którym będzie znajdował się odpływ. Do brodzika mocujemy nóżki, po czym je dokładnie poziomujemy. Do bocznego panelu przykręcamy uchwyty. W zaznaczonym wcześniej miejscu instalujemy syfon, który podłączamy do kanalizacji. Trzeba pamiętać, aby dokładnie ułożyć uszczelki. Boki brodzika pokrywamy klejem lub silikonem i ustawiamy na jego ostatecznym miejscu, mocując do ściany. Teraz trzeba poczekać, aż klej wyschnie, po czym wsuwamy górną część syfonu przez otwór odpływowy, aby połączyć ją z kanalizacją. Uważamy przy tym, aby uszczelki pozostały na swoim miejscu, ponieważ to zapewnia szczelność instalacji.

Teraz musimy sprawdzić, czy syfon nie przecieka. W tym celu zalewamy go wodą. Jeżeli jest szczelny, możemy przymocować nóżki brodzika do podłoża oraz panel boczny. Na koniec upewniamy się, czy w całości wypełniliśmy silikonem szczelinę pomiędzy brodzikiem a ścianą.

Potem kabina prysznicowa

Brodzik jest już prawidłowo zamontowany, więc możemy zając się kabiną prysznicową. Czekamy jednak wcześniej ok. 24 godzin, aż silikon wyschnie. Do każdego zestawu wraz z kabina dołączone są elementy montażowe, czyli wkręty. Skręcamy przy ich pomocy poszczególne elementy. Łączymy dolne i górne profile, następnie zajmujemy się profilami pionowymi i silikonowymi uszczelkami. Jeszcze nie dokręcamy śrub do końca.

Kabinę możemy już umieścić na brodziku, wypoziomować ją i na ścianie zaznaczyć miejsca łączenia. Wywiercamy otwory na kołki rozporowe. Aby nie uszkodzić płytek, wyłączamy opcję udaru. Na boczne i dolne profile aplikujemy silikon i ustawiamy kabinę na właściwym miejscu, po czym mocujemy ją do ściany. Teraz musimy zamontować ścianki i drzwi. Instalujemy system jezdny, jeżeli wybraliśmy drzwi prysznicowe przesuwne. Teraz musimy wstawić przeszklenia. W tym celu dolny profil uszczelniamy silikonem i wsuwamy szybę wraz z silikonową uszczelką. W ten sam sposób postępujemy przy profilu górnym. Kiedy mamy już gotowe skrzydła, możemy połączyć je z systemem jezdnym. Wszystkie śruby mocno dokręcamy. W przypadku niektórych brodzików konieczne jest wykonanie obudowy, do czego wykorzystamy płytki podłogowe.

Kluczowe jest, aby wybrać odpowiedni model brodzika odpowiadający znajdującej się w łazience instalacji kanalizacyjnej. Ważne jest również wykonanie wszystkich prac we właściwej kolejności oraz uszczelnienie wszelkich newralgicznych obszarów.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.