Dominacja Ukraińców. Najnowsze dane opolskiego ZUS o zatrudnionych cudzoziemcach

Już prawie 20 tysięcy osób z innym paszportem niż polski legalnie pracuje na Opolszczyźnie. W regionie przebywają obywatele z 83 państw.

Fala imigrantów zarobkowych, którzy wybierają województwo opolskie jako centrum życiowe ciągle rośnie. Pracodawcy, którzy chcą być konkurencyjni oferują coraz lepsze warunki pracy, w tym odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne. Dochodzi do tego większa niż kiedyś świadomość swoich praw u cudzoziemców podejmujących zatrudnienie.

Z wiosennych danych oddziału ZUS w Opolu wynika, że opolscy pracodawcy zgłosili do ubezpieczeń społecznych już 19 556 osób, z czego 17 405 osób posiada paszport ukraiński. 

W naszym regionie zatrudnionych jest 3,8 proc. wszystkich obywateli Ukrainy, którzy legalnie pracują w Polsce. W całej Polsce jest obecnie rekordowo dużo – bo 609 tys. cudzoziemców – którzy znaleźli zatrudnienie. Zaś liczba ubezpieczonych obcokrajowców, którzy samodzielnie prowadzą działalność gospodarczą, przekroczyła właśnie 18,2 tys.

– Oprócz pracowników z obywatelstwem ukraińskim, najliczniej ze wschodu przybyli do nas Mołdawianie, to 463 osoby i 340 obywateli Białorusini. Ponadto, w regionie zatrudnienie znalazło między innymi 139 Gruzinów, 91 Rumunów, 90 Bułgarów, 70 Rosjan, 39 Słowaków, 38 Czechów, 18 Kazachów oraz po 16 Ormian i Azerów – wylicza Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

 

To, jak zmienił się poziom zapotrzebowania opolskich przedsiębiorców na zagranicznych pracowników pokazują statystyki opolskiego ZUS z ostatnich kilku lat. Wystarczy porównać dane o jednej, ale za to najliczniejszej nacji, która zasila rynek pracy, a przy tym Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

 

– Pod koniec 2015 r. osób z paszportem ukraińskim było w naszych rejestrach nieco ponad 3 200. Minęły ponad cztery lata, a pracodawcy zgłosili do ubezpieczeń społecznych grubo ponad 17 tysięcy ukraińskich pracowników, czyli ponad pięć razy więcej – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

 

Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, większość z przybyszów, bo 58 proc. ma umowę o pracę, pozostali pracują na podstawie umów cywilnoprawnych, które również podlegają oskładkowaniu.

Głównymi gałęziami gospodarki, w których cudzoziemcy są aktywni zawodowo są usługi ochrony mienia, utrzymanie czystości (23 proc.), przemysł i przetwórstwo (15 proc.), oraz budownictwo (12 proc.).

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.