Wczorajsza (02.06) nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Nysie ws. galerii Dekada odbyła się chyba tylko jako „sztuka dla sztuki”, ponieważ przysłuchując się przez ponad 3 godziny wszystkim stronom można było odnieść wrażenie iż każdy mówi tylko do siebie.

Dobrze znane argumenty przeciwników (np. korki) jak i zwolenników (np. nowe miejsca pracy) były powtarzane jak mantra przez niemal cały czas trwania sesji. Sesja została zwołana z inicjatywy radnych PO oraz Ligi Nyskiej jako element dyskusji ws. projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego cześć miasta Nysy w rejonie ulic Wolności, Kolejowej, Józefa Bema i Piastowskiej.

Podczas sesji swoje poglądy oprócz radnych zaprezentowali: prof. dr hab. inż. arch. Bogusław Szuba, przedstawiciel mieszkańców ulicy Piastowskiej – dr Arkadiusz Barut, przedstawiciel Nyskiej Regionalnej Izby Gospodarczej – Stanisław Kadrug oraz posłowie – Janusz Sanocki i Rajmund Miller. Na samym początku radni zdecydowali, że nie dopuszczą do głosu Aleksandra Walczaka – prezesa Dekady.

Tym samym radni pokazali, że chyba nie zależy im do końca na dyskusji dwóch stron, a jedynie na politycznym show. Podczas sesji, która trwała 3,5 godziny, kilkanaście minut dla Aleksandra Walczaka dałoby szansę na zapoznanie się z nowymi pomysłami dotyczącymi choćby przejścia i przejazdu przez ulicę Drzymały oraz strefy dostaw, która ma być zlokalizowana od strony ulicy Piastowskiej, co skutecznie wytknął radnym wiceburmistrz Marek Rymarz. Ponadto w sytuacji kiedy o budowie galerii dyskutuje się w Nysie od 2007 roku głosy części radnych, iż potrzeba jeszcze czasu a dyskusje i konsultacje brzmią wręcz kuriozalnie.

Zdaniem posła Janusza Sanockiego, gdyby galerię chcieli budować nyscy kupcy może nie byłoby problemu, ale w związku z tym, że inwestor jest z zewnątrz, poseł mówi zdecydowane NIE inwestycji w takim kształcie:

 

Myślałem, że burmistrz kupując tereny po fabryce FSO, chce tam zlokalizować galerię handlową oraz zaplecze usługowe, mówił poseł Rajmund Miller i proponował szersze spojrzenie na całą sprawą:

 

Dekada na terenie FSD? To jedna z propozycji, prof. Szuby, który również widziałby inne rozwiązanie w kwestii terenu przy ulicy Kolejowej:

Takiemu rozwiązaniu (umiejscowieniu galerii na terenie FSD) zdecydowanie sprzeciwia się burmistrz Kordian Kolbiarz, który również nie rozumie postępowania radnych:

 

Czy ta dyskusja popchnęła debatę choćby o centymetr do przodu? Pod koniec sesji każdy zdawał się i tak obstawać przy swoim wcześniejszym zdaniu.

 

 

 

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.