Wieloletni kredyt, pożyczka u rodziców, nadgodziny w pracy – na zakup własnego „M”, które z roku na rok drożeje, trzeba wydać naprawdę pokaźne kwoty. Niewielkie 2-pokojowe mieszkanie z rynku pierwotnego, zlokalizowane w dobrej dzielnicy Warszawy, to wydatek rzędu 500 tysięcy złotych. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie ceny miały spaść. Tym bardziej zakup nieruchomości powinien być poprzedzony bardzo dokładną analizą własnej sytuacji finansowej oraz oczekiwań pokładanych w nieruchomości.

Lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja

Mieszkania na sprzedaż różnią się od siebie ceną głównie ze względu na lokalizację. Biorąc jednak pod uwagę wieloletnią perspektywę i wzrost ceny mieszkania w długim czasie (co widać na załączonym wykresie) warto dodać nieco więcej i nabyć nieruchomość bliżej centrum. W ten sposób zaoszczędzisz czas na dojazdach i staniu w korkach, a – jak wiadomo – czas to pieniądz. Po więcej informacji zajrzyj na stronę https://adresowo.pl/mieszkania/nysa/.

Rys. 1. Mediana cen nieruchomości na rynku wtórnym w Nysie (stan na: II kwartał 2021 r.)

Mieszkanie – z rynku wtórnego czy z pierwotnego?

Wybór mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się z wieloma udogodnieniami. Brak konieczności tak dokładnego sprawdzania kwestii związanych z księgą wieczystą, stanem technicznym nieruchomości, brak konieczności korzystania z pośrednika – to tylko niektóre z nich. Garaż podziemny, rowerownia, system smart home, wygodna loggia – to kolejne, dla których zdecydowanie warto rozważyć zakup nowej nieruchomości. Z kolei na korzyść rynku wtórnego przemawia lepsza lokalizacja (zazwyczaj), więcej przestrzeni pomiędzy obiektami i sieć sklepów oraz punktów usługowych ułatwiających codzienne życie.

Wielkość mieszkania – kolejny ważny czynnik

Jeśli do nowo zakupionego mieszkania wprowadzasz się wraz z żoną i planujecie mieć w ciągu kilku najbliższych lat dzieci, koniecznie pomyśl o tym, aby miały one swoje pokoje. Plany związane z powiększeniem rodziny warto wziąć pod uwagę już na etapie rozglądania się za swoim „M”. Z kolei jeśli planujesz rozwijać własną działalność lub chcesz przejść na stałe na home office, na pewno docenisz możliwość wydzielenia pokoju właśnie na zadania zawodowe. Choć za większe mieszkanie zapłacisz więcej, pocieszający niech będzie fakt, że cena za jego metr kwadratowy będzie faktycznie niższa niż kawalerki zlokalizowanej w tym samym budynku.

Kondygnacja w budynku

Piętro, na którym kupujesz mieszkanie, będzie miało wpływ na codzienny komfort życia – zarówno Twojego, jak i Twoich najbliższych. Parter ma swoich zwolenników, jednak głównie wśród rodzin z małymi dziećmi, które często wychodzą na spacery, osób posiadających zwierzęta oraz starszych osób. W ostatnich miesiącach Polacy zdecydowanie docenili małe, ale własne ogródki przynależne do mieszkań na parterze właśnie. Z kolei mieszkania usytuowane na ostatnim piętrze apartamentowca, najdroższe z ofert, mogą przyciągnąć osoby zainteresowane większym poziomem prywatności, spokoju i pięknymi widokami na miasto.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.