Bloki pięknieją

IMG_5243

Czy bloki w centrum Nysy mogą być ładne? To kwestia dyskusyjna, nie mniej jednak odbiór tej powojennej architektury zależy od wielu czynników, takich jak np. odpowiednio wykonana elewacja.

Niestety, historia tak się potoczyła iż większość zabudowy śródmiejskiej Nysy stanowią powojenne bloki, które różnie wpisują się w miejską tkankę. Bloki wzdłuż Celnej czy Wrocławskiej wołają o pomstę do nieba i przyprawiają miłośników historii o ból głowy. Jednak w przypadku bloku przy ulicy Biskupa Jarosława oraz Rynku sprawa wygląda zupełnie inaczej. Budynki mają zróżnicowane elewacje, wypusty okienne i ceramiczne dachy co nadaje im pewnego charakteru i indywidualności (bloki z pewnością staną jednym z „bohaterów” cyklu „Odkrywamy Nysę”).

Budynek 27-31 przechodzi właśnie remont elewacji i już widać pierwsze efekty prac. Od strony ulicy św. Piotra elewacja zyskała nowe stonowane, ale zróżnicowane barwy oraz ujednolicono balkony przywracając im spójny wygląd. Po takich zabiegach architektura PRL naprawdę nie wygląda źle.

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.