W czerwcu opolscy przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów, które poprawią bezpieczeństwo pracy. To kolejna edycja programu ZUS, który finansuje najlepsze pomysły firm, dbających o pracowników.  

Tylko w czerwcu

Cel jest prosty. Poprawa standardów bezpieczeństwa i higieny pracy, które zmniejszą ryzyko wypadków i występowanie chorób zawodowych. W tym roku pula jaką dysponuje ZUS to aż 75 mln zł.

To ile konkretna firma może otrzymać pieniędzy zależy od wartości inwestycji przedstawionej w projekcie i liczby osób, za które opłaca składki w ZUS. Na przykład przedsiębiorcy zatrudniający do dziewięciu pracowników mogą dostać dofinansowanie do 90 procent szacowanej wartości projektu, więc realnie mogą liczyć nawet na 140 tysięcy złotych – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Pracodawcy z Opolszczyzny, którzy są zainteresowani programem ZUS nie powinni zwlekać. Wnioski o wsparcie można składać już od 1 czerwca, a będzie na to czas do końca czerwca. TUTAJ można znaleźć szczegóły konkursu, dokumenty do pobrania i kryteria jakie powinien spełniać wnioskodawca.

Wnioski będziemy rozpatrywać w dwóch etapach. Specjaliści z ZUS ocenią czy wniosek jest poprawny i kompletny. Oceną merytoryczną zajmą się eksperci z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Pomysły, które znajdą uznanie fachowców od bezpieczeństwa pracy i spełnią kryteria stawiane przez ZUS, będą sowicie dofinansowane – Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w regionie.

Wypełniony wniosek i załączniki można wysłać do ZUS przez stronę: prewencja.zus.pl Wystarczy wybrać opcję „Wysyłam Wniosek” i dodać dokumenty do wysłania. Strona prewencja.zus.pl, będzie aktywna od 1 czerwca do 30 czerwca.

Ile można dostać?

Poziom dofinansowania jest uzależniony od wielkości przedsiębiorstwa, mierzonego liczbą pracowników, za których pracodawca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne. Wraz ze wzrostem liczby ubezpieczonych udział procentowy dofinansowania maleje, przy czym dla największych przedsiębiorstw wynosi 20 proc. inwestycji. Maksymalna kwota, o którą mogą się starać, wzrasta jednak wtedy aż do 500 tys. zł.

Udział procentowy wysokości dofinansowania w przypadku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za:

– od 1 do 9 osób – 90 proc. szacowanej wartości projektu – maksymalna kwota dofinansowania to 140 000 zł;

– od 10 do 49 osób – 80 proc. szacowanej wartości projektu – maksymalna kwota dofinansowania to 210 000 zł;

– od 50 do 249 osób – 60 proc. szacowanej wartości projektu – maksymalna kwota dofinansowania to 340 000 zł;

– od 250 osób – 20 proc. szacowanej wartości projektu – maksymalna kwota dofinansowania to 500 000 zł.

Nie można mieć zaległości

Nie złożony wniosek będzie rozpatrywany. Pracodawca, który zdecyduje się wziąć udział w konkursie nie może zalegać z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne oraz podatków. Firma nie może też znajdować się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem. Przedsiębiorcy, którzy w ostatnich trzech latach otrzymali już dofinansowanie w ramach tego programu też nie będą brani po uwagę.

Pytania lub wątpliwości dotyczące konkursu można zgłaszać pocztą elektroniczną na adres e-mail: konkurs@zus.pl.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.