Majówka to nie tylko długi weekend. 2 maja świętujemy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, z kolei 3 maja – Święto Konstytucji. Zachęcamy do wywieszenia flag Poski.

Dzień Flagi to jedno z najmłodszych świąt państwowych – tego roku przypada 17 rocznica formalnego uchwalenia Dnia Flagi. 2 maja po raz kolejny wielu Polaków wywiesi w swoich oknach flagę Polski.
W 2004 roku zostały zmienione przepisy, które mówią o tym, że można wywieszać biało czerwoną flagę przy ważnej dla nas uroczystości/rocznicy – nie tylko w oficjalnie ustalone święta. W Nysie zostanie wywieszona flaga na maszcie przed Urzędem Miejskim.

Fot:nysa.eu

Z kolei dzień później -3 maja odbędzie się Święto Konstytucji 3 maja – pierwszej ustawy zasadniczej w Europie i drugiej na świecie.

Konstytucja została uchwalona 3 maja 1971 roku – i jak na te czasy była dokumentem nad wyraz nowatorskim: wprowadziła trójpodział władzy na: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zniosła wolną elekcję i liberum veto. Twórcy Konstytucji to: Król Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj i Ignacy Potocki.

W Nyskiej Bazylice o godz. 9.30 w niedzielę będzie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny.

Dodatkowo w Nyskim Domu Kultury odbędzie się wystawa plenerowa poświęcona symbolom narodowym i Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie zostało przygotowane przez NDK przy współpracy z IPN. Wystawa będzie dostępna od 29 kwietnia do 16 maja 2021 r. na Placu św. Jana Pawła II.

 

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.