Ustawa krajobrazowa uchylona. Kordian Kolbiarz: Odwołamy się od decyzji sądu

Kodeks krajobrazowy miał zlikwidować banery i reklamy w centrum miasta. Sąd uchylił w całości uchwałę.

Przez rok trwały konsultacje społeczne w ramach nyskiego kodeksu krajobrazowego. Miał on raz na zawsze rozprawić się z reklamowym chaosem, który przysłaniał architekturę oraz lokalny krajobraz. Mieszkańcy Nysy wypełniali ankiety, których było ponad 200. Pod koniec roku 2017 radni Radu Miejskiej podjęli uchwałę zakładającą ograniczenie banerów oraz nieestetycznych witryn. Zmiany miały wejść w życie w przyszłym miesiącu.

Nie wszystko jednak poszło zgodnie z planem, bo nie wszystkim przedsiębiorcom spodobały się nowe przepisy. Tym samym gmina spotkała się w sądzie m.in. z restauracją McDonald’s. Zgodnie z zapisami firma musiałaby usunąć część swoich reklam z przestrzeni publicznej. Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność uchwały gminy.

Kodeksy krajobrazowe w całej Polsce mają problemy, bo jednak to jest duża zmiana w stosunku do tego co do tej pory było w przestrzeni publicznej. Nie przegraliśmy rozprawy w sądzie, natomiast odwołamy się od wyroku sądu na poziomie wojewódzkim. Będziemy aplikować naszymi protestami do wyższych instancji licząc na to, że sąd nasze racje przyjmie, bo tego typu sprawy są rozstrzygane na korzyść samorządów w całej Polsce – mówi burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz

Zdaniem włodarza gminy, uchwała jest bardzo dobra i łączy elementy, które już funkcjonują w Polsce. Kordian Kolbiarz nie wyklucza, że kodeks będzie wymagał korekty np. przy czasie dostosowania się do zmian przez przedsiębiorców. Urząd Miejski niebawem rozpocznie prace nad kolejnymi zmianami wizerunkowymi miasta.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.