Odkrywamy Nysę #14 – Kościół Wniebowzięcia NMP cz.2

W drugim odcinku dotyczącym Kościoła Wniebowzięcia zaglądamy do środka tej barokowej świątyni, które wskutek zawirowań historii niemal w zupełności utraciła dawne, wspaniałe wyposażenie.

Najdotkliwiej w dziejach pierwszej barokowej świątyni w Nysie odcisnął piętno rok 1807 kiedy to miasto znalazło się pod kilkumiesięcznym gradem francuskich bomb. Wówczas to kościele wieże straciły swoje charakterystyczne baniaste hełmy, wieżyczkę na sygnaturce, zmianom uległ też portyk fasady głównej – jednak najdotkliwsze straty były wewnątrz. W 1810 roku dochodzi do sekularyzacji czyli przejęcia przez Prusy majątku Kościoła – świątynię zamieniono na magazyn fabryki karabinów, która została ulokowana w seminarium św. Anny.

Z dawnego wyposażenia zachowała się część ołtarza głównego, który ukazuje Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny w otoczeniu aniołów. Scena poniżej przedstawiająca apostołów jest uzupełnieniem z 1860 roku (po zniszczeniach w 1807 r.). Dziś cała koncepcja traci przez bardzo blade niebieskie tło, na którym znajdują się złote gwiazdy – oryginalnie zapewne kolor był znacznie mocniejszy przez co białe postacie były lepiej widoczne i plastyczne.

Wrażenie pustości w kaplicach potęgują dawne ramy po poprzednich ołtarzach i obrazach, która jednakowej wielkości, obecnie natomiast w kaplicach zawieszone obrazy głównie z przełomu XVIII i XIX wieku, jeden z nich „Adoracja Dzieciątka„, obecne znajduje się w kościele św. Jakuba. W kilku przypadkach zachowały się fragmentarycznie elementy poprzedniego wyposażenia. W XIX wieku w dwóch kaplicach przy prezbiterium wystawiono nowe ołtarze, które zostały jednak utrzymanie w tradycjach baroku. Drugi z nich posiada niezwykle ciekawą formę, ponieważ stanowi obudowę okna. Oba ołtarze wprost idealnie korespondują z amboną, która zachowała się jeszcze z poprzedniego wystroju. Z tego okresu pochodzi również srebrna obudowa tabernakulum, ławki oraz dwa konfesjonały.

Podobne Posty

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.