Nyski Rynek czekają spore zmiany

Rynek w Nysie przypomina dziś wielki parking, a nie plac reprezentacyjny miasta. Wkrótce ma się to zmienić. Pojawi się nowa nawierzchnia oraz zostanie ograniczony ruch kołowy.

Dziś z pewnością lepiej zaprosić kogoś na Rynek Solny w Nysie – mówi wprost Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz.

Sytuacja ma się jednak zmienić diametralnie i to już w tym roku. Jednak inwestycja nie będzie należała do najłatwiejszych, bowiem Rynek jest otoczony przez wspólnoty mieszkaniowe, a w jego centralnej części znajdują się działki prywatne, na których stoją nowe kamienice wraz z wieżą ratusza, oraz plac budowy. Dokumentacja techniczna na odnowę nawierzchni i ułożenie odpowiedniej kostki jest już gotowa. W 2016 roku rusza nabór do programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”, z którego miasto ma zamiar pozyskać środki.

Ta inwestycja to nie tylko nowa nawierzchnia, ale to także wielkie zmiany dla pieszych i kierowców, bowiem zmianie ulegnie układ komunikacyjno-pieszy. Wstępna koncepcja ruchu już jest znana – mówi Kordian Kolbiarz:

 

Taka zmiana to szansa na ożywienie centrum i ponowne ściągnięcie mieszkańców do Rynku. W przeciwieństwie do Celnej, Rynku czy Wrocławskiej – na odrestaurowanym fragmencie ulicy Krzywoustego nie ma ani jednego wolnego lokalu do wynajęcia.

Oprócz samej zmiany nawierzchni i klimatu śródmieścia w przeciągu najbliższych lat zostanie ukończona budowa nowych kamienic, oraz w 2018 roku ma pojawić się pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.  Ponadto gmina dysponuje także własnymi lokalami, które również mają się wpisać w nowy charakter śródmieścia.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.