Stowarzyszenie I LOVE NYSA ma zaszczyt zaprosić już 22 kwietnia o godz. 17:00 do Muzeum Powiatowego w Nysie na wykład Marty Czerwieniec- genealoga, pasjonatki historii i podróżniczki, redaktora portalu www.genealogiczne.pl.

Jej zamiłowaniem jest genealogia, która, jak twierdzi sama, jest „chorobą zaraźliwą i nieuleczalną.” Dzięki jej opowiadaniom o pracy i pasji, wiele osób zainteresowało się rodowodem swojej rodziny.

Uważa, że drzewo genealogiczne to nie tylko metryki. Ma misję ocalania od zapomnienia i w związku z tym fotografuje i ewidencjonuje stare cmentarze, głównie kresowe, ale także wojskowe czy przedwojenne nagrobki. Ważne jest dla niej, aby ludzie, którzy w wyniku wojny stracili swoje domy, bliskich, musieli uciekać ratując życie, dowiedzieli się, że groby ich bliskich przetrwały, że można odnaleźć jedyne zachowane zdjęcie prababci na porcelanie widniejące na grobie czy zapalić znicz. „Nagrobki dają nam również dużo dodatkowych informacji genealogicznych, których często nie znajdziemy w metrykach, jak zawód zmarłego, stan posiadania czy pochodzenie”- wskazuje Pani Marta, której bliska sercu jest szczególnie historia Kresów.

Wykład będzie oparty o historie Kresowiaków mieszkających w Nysie. Wydarzenie połączone będzie z ogłoszonym wcześniej w Gimnazjum nr 1 konkursem „Nysa- Kresowe dziedzictwo” i wyłonieniem laureatów.

współorganizatorzy:

1/ Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Nysie
2/ Muzeum Powiatowe w Nysie
3/ Gimnazjum nr 1 w Nysie

plakatkresy

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.