Napoleon pół żartem pół serio

28 lipca 2017 (piątek), godz. 18.00 – wernisaż wystawy „Napoleon – pół żartem, pół serio” – wystawa grafik ze zbiorów Muzeum Powiatowego w Nysie oraz Haus Schlesien w Königswinter, które towarzyszyć będzie inauguracji Dni Twierdzy Nysa.

W ciągu niemal 20 lat, Napoleon Bonaparte – żołnierz, wódz, konsul, wreszcie Cesarz Francuzów – na zawsze zmienił oblicze Europy, pozostawiając piętno swojego geniuszu niemal w każdym jej zakątku. Oceny dotyczące jego osoby bywają skrajnie odmienne – od zachwytu, podziwu, fascynacji, niemal kultu, po niechęć, zaciekłe ataki, a nawet nienawiść. Trudno pozostać obojętnym wobec tak wyjątkowej i znaczącej postaci. Wystawa „Napoleon – pół żartem, pół serio” nie ocenia, a jedynie pokazuje postać wodza przez pryzmat zbiorów muzealnych, gromadzonych jeszcze w latach przedwojennych.

Na wystawę składa się niemal trzydzieści grafik ze zbiorów Muzeum Powiatowego w Nysie oraz zestaw plansz informacyjnych dotyczących epoki napoleońskiej, przygotowanych przez Haus Schlesien w Königswinter we współpracy z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie.

Grafiki pokazane na wystawie, to zestaw rycin zawierających m.in. widoki bitew stoczonych przez wojska francuskie pod wodzą Napoleona oraz jego wizerunki. Są wśród nich takie, które traktują go z najwyższą powagą, ale sporą i interesującą część stanowią te, które są ostrą satyrą na jego osobę. Mimo upływu czasu – ich wydźwięk jest nadal zrozumiały, a one same mogą śmieszyć.

Treść plansz informacyjnych dotyczy m.in. sytuacji w Europie sprzed epoki napoleońskiej, a sporą jej część zajmuje kampania Napoleona na Śląsku w latach 1806-1807 oraz dalsze jego działania na tym terenie do roku 1812. Ważny element stanowi analiza wpływu, jaki działalność Napoleona w Europie wywarła m.in. na zmiany w państwie pruskim i fakt jednoczenia się narodu niemieckiego.

Uzupełnienie ekspozycji stanowią meble i przedmioty dekoracyjne z początku XIX wieku, reprezentujące styl zw. „empire” (styl cesarstwa), pochodzące ze zbiorów Muzeum Powiatowego w Nysie.

Mamy nadzieję, że wystawa sprawdzi się jako dopełnienie wiedzy o epoce napoleońskiej dla tych, których ona fascynuje, lub jako impuls do zainteresowania się tym niezwykłym etapem dziejów Europy.

Kuratorki wystawy: Adriana Zalewska-Wąsowicz, Ewelina Kucia

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.