Muzyczne Święto Kwitnących Azali

Rozpoczęcie Festiwalu o godz. 17:00 – Otwarcie Wystawy Prac Malarskich Krystyny Sojki Pt. :Melodia Duszy”

Krystyna Sojka:

Urodziłam się 15 stycznia 1971 roku w Opolu. W późniejszym czasie odkryłam ,że miało to miejsce dokładnie w 102 rocznicę urodziń Stanisława Wyspiańskiego, którego twórczość podziwiałam od dziecka. Uczęszczałam początkowo do Ogniska Plastycznego w Głuchołazach pod bacznym okiem Pana Zielińskiego, gdzie pojawiła się fascynacja sztuką, jej materią i wyrazem. Kolejne etapy stanowiły lekcje malarstwa prowadzone przez Pnaią Ilnicką. Następnie Ognisko Plastyczne w Opolu z niezwykłym i niezapomnianym Bolesławem Polnarem.  Po konsultacjach prac malarskich u Pana Mariana Szczerby w 196 roku rozpoczęłam naukę w wymarzonej szkole plastycznej. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu, ze specjalizacją Formy Użytkowe- Snycerstwo, ukończyłam w 1991 roku obroną pracy z rzeźby i malarstwa pod patronatem wyjątkowych artystów: Pana Kolbucha, Pana Natańca i Pana Szczerby. Finałem była zbiorowa wystawa prac dyplomowych w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Po rodzinnej tragedii w 1994 roku, działania artystyczne odkładane były do przysłowiowej szuflady. W 2002 roku opublikowano pojedyncze teksty mojego autorstwa w miesięczniku kulturalno- artystycznym „Ikar”. Wraz z wejściem polski do Unii Europejskiej, przeniosłam się z ukochaną córką Karoliną do Niemiec.Maluję głównie obrazy olejne, jak również własną techniką, grafikę łączoną z akwarelą. Fascynacją symbolizmem odbija się w moich pracach lustrzanym odbiciem wraz z melodią duszy. Pragnę by odbiorca odnalazł w nich pewną historię i za  pośrednictwem własnych emocji ją przeżył….

 

Koncert Pokoleń 28 kwietnia 2017 godz. 18:00

Magdalena Pikuła – sopran

Weronika Rabek – mezzosopran

Jadwiga Rappe – alt

Mariusz Rutkowski – fortepian

V. Bellini –  aria „Dopo l’oscuro nembo” z opery „Adelson i Salvini”

A. Vivaldi – aria „Andero, volero, gridero” z opery „Orlando”

wyk. Weronika Rabek – mezzosopran

Mariusz Rutkowski – fortepian

S. Moniuszko – aria Ewy „Perche questi labbri” z opery „Hrabina”

aria Nannetty z opery „Falstaff”

wyk. Magdalena Pikuła – sopran

Mariusz Rutkowski – fortepian

A. Thomas – aria „Connais tu le pays” z opery „Mignon”

wyk. Weronika Rabek – mezzosopran

Mariusz Rutkowski – fortepian

B. Britten – aria Titanii z opery „Sen nocy letniej”

wyk. Magdalena Pikuła – sopran

Mariusz Rutkowski – fortepian

R. Wagner – aria Erdy z opery „Das Rheingold”

wyk. Jadwiga Rappe – alt

Mariusz Rutkowski – fortepian

19.00- 19.15 przerwa

Bartosz Koziak – wiolonczela

Justyna Danczowska – fortepian

Rezerwacje pod numerami telefonów:

tel.: +48 77 466 96 79

tel.: +48 77 466 96 78

tel.: +48 530 357 094

oraz ONLINE

Cennik biletów:

Bilet ulgowy 20 zł

Bilet normalny 30 zł

W programie:

R. Schumann – Adagio i Allegro op. 70

I. Franc – Sonata A-dur

Magdalena Pikuła:

W roku 2013 ukończyła Państwowa Szkołę Muzyczną w Nowym Sączu w klasie śpiewu solowego mgr Małgorzaty Miecznikowskiej- Gurgul. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie (studia licencjackie, klasa śpiewu solowego M. Swarowskiej- Walawskiej, A. Bieguna i Olgi Popowicz). Obecnie kontynuuje studia wokalne II stopnia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, na specjalności  muzyka dawna, w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Jadwigi Rappe. Od 2014 roku współpracuje z takimi zespołami, jak: Chór Polskiego Radia, Chór Narodowego Forum Muzyki, Polski Narodowy Chór Młodzieżowy, Zespół Wokalny Singet, Chór Filharmonii Krakowskiej. Koncertuje z nimi w najbardziej prestiżowych salach koncertowych w Polsce (NOSPR, Narodowe Forum Muzyki, Filharmonia Narodowa i innych. Brała udział w licznych kursach mistrzowskich, gdzie doskonaliła swój warsztat pod okiem takich znakomitych śpiewaków, jak: Jolanta Janucik, Olga Pasiecznik, Ewa Vesin, Tadeusz Pszonka, Włodzimierz Zalewski, Anna Radziejewska .

Weronika Rabek:

Weronika Rabek urodziła się 24 stycznia 1994 roku w Gdańsku. Od dziecka była bardzo muzykalną osobą. Zanim rozpoczęła naukę śpiewu operowego szkoliła się pod okiem wielu nauczycieli w śpiewie rozrywkowym i zdobyła wiele nagród na konkursach wokalnych. W 2014 roku ukończyła szkołę muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Gdańsku na kierunku śpiew solowy (w klasie dr Liliany Górskiej) z oceną celującą. W 2013 roku rozpoczęła naukę w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku  na wydziale wokalno-aktorskim, na specjalności śpiew solowy. Będąc na pierwszym roku studiów wykonała partię solową w oratorium Te Deum Marca Antoine’a Charpentiera pod batutą Marcina Tomczaka podczas festiwalu Mundus Cantat w Sopocie. W 2015 roku wykonała partię Cyrusa w oratorium Belshazzar G. F. Haendla z Orkiestrą Trybunału Koronnego w Lublinie, pod batutą Przemysława Stanisławskiego. Było to polskie prawykonanie tego dzieła. W kwietniu ubiegłego roku roku uczestniczyła w prawykonaniu dzieł Bernardina Borlasci,  śpiewając madrygały kompozytora. W czerwcu zaś zagrała w spektaklu dyplomowym studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku La finta giardiniera W. A. Mozarta, wykonując partię Ramira. W ubiegłym roku ukończyła studia pierwszego stopnia na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie dr Anny Fabrello z oceną bardzo dobrą. Podczas swojej edukacji wokalnej brała udział w kursach mistrzowskich pod okiem prof. dr hab. Bożeny Harasimowicz, Wiesława Ochmana, Stefanii Toczyskiej, prof. zw. dr. hab. Jana Ballarina, prof. nadzw. dr hab. Ewy Iżykowskiej- Lipińskiej.

Jadwiga Rappe:

Wybitna śpiewaczka polska. Absolwentka Wydziału Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Warszawskiego.  Uczennica Prof. Zofii Brégy, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w kl. prof. Jerzego Artysza.

Laureatka I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Lipsku i zdobywczyni Złotego Medalu na Festiwalu Młodych Solistów w Bordeaux. Występowała w najsłynniejszych salach Europy, Ameryki Płn. i Azji, współpracując z dyrygentami jak: R. Chailly, Sir C. Davies, N. Harnoncourt, K. Nagano, A. Jordan, M. Janowski, K. Penderecki i A. Wit. Śpiewała w prawykonaniach dzieł współczesnych / np. „Siedem Bram Jerozolimy”, K. Pendereckiego w Jerozolimie w 1997 r. pod dyr. L. Maazela, czy „Missa pro pace” W. Kilara  pod dyr. K. Korda w roku 2001/, a także w prawykonaniach dzieł J. Łuciuka, P. Mossa i K. Baculewskiego, L. Kubika /2008 Praha/, P. Mykietyna /  III Symfonia, pisana na jej głos Warszawa 2011 oraz  opera „Czarodziejska Góra wg T. Manna, partia pani Stoehr, Poznań 2015/. Wykonuje partie altowe w operach Glucka, Haendla, Ponchiellego, Verdiego,Czajkowskiego, Wagnera i R. Straussa.

Partię bogini Erdy w tetralogii „Pierścień Nibelunga” R. Wagnera, śpiewała podczas 9  premier w wiodących teatrach operowych. Nagrała tę partię dla EMI pod dyr. B. Haitinka. Z sukcesem wykonywała też  partie Gaei /”Daphne” R. Straussa/ oraz Klitamnestry /”Elektra” R. Straussa/,w Deutsche Oper w Berlinie i Opera du Rhin w Strasburgu, opera w Montpellier oraz podczas wykonań koncertowych na całym świecie.

Współpracowała z wieloma słynnymi reżyserami operowymi: m.in. Goetzem Friedrichem,  Herbertem Wernicke, Yannisem Kokkosem, Krzysztofem Warlikowskim.

Jadwiga Rappé jest jurorem konkursów wokalnych, prowadzi kursy mistrzowskie . Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego  F. Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Od marca 2006 do marca 2009 była prezesem Zarządu Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.

Mariusz Rutkowski:

Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie M. Szraiber (fortepian) oraz M. Nosowskiej (kameralistyka). Laureat wielu konkursów z zakresu kameralistyki fortepianowej ,m.in. Nagroda Polskiego Radia im. J. Lefelda na Konkursie im. I.J. Paderewskiego (Bydgoszcz 1999, 2006), nagroda dla najlepszego pianisty na Międzynarodowym Konkursie im. St. Moniuszki (Warszawa 2001).

W latach 2007-2009 pełnił funkcję kierownika wokalnego Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu.Koncertuje z najwybitniejszymi solistami w kraju i za granicą.

Wiele nagrywa (DUX,Polskie Radio) m.in.: W. Żeleński Pieśni (z J. Rappe) – nagroda Fryderyk 2006; S. Niewiadomski Pieśni, I.J. Paderewski Pieśni (z J.T. Stępień) A.Jastrzębska Chamber music (z J. Kotnowską); A. Kulikowski Utwory kameralne (z Camerata Vistulą) – pierwsze nagranie w historii fonografii; I.J. Paderewski Pieśni (z A. Radziejewską) – pierwsza rejestracja wszystkich pieśni kompozytora w historii światowej fonografii (CD) – nominacja Fryderyk 2007; The power of emotions (z P. Piekutowską); Fantaisie (z A. Igras-Sawicką) – nominacja Fryderyk 2009; K. Szymanowski Pieśni (z A. Radziejewską) – nagroda Prix Speciale Academie De Disque Liryque (Paryż), wyróżniona przez ARTE (Francja), nominacja Fryderyk 2008; B. Martinu Chamber Music (z A. Igras-Sawicką, B. Niziołem i M. Zdunikiem) – nominacja Fryderyk 2010,Lutosławski-Complete Songs(z A.Radziejewską) Pianista nagrał wiele programów telewizyjnych, w tym 15 odcinków „Wokół wielkiej sceny” dla TVP1.W tym roku otrzymał paryską nagrodę ,,Złoty Orfeusz,,za najnowsze nagrania plytowe.

Bartosz Koziak:

Jest zwycięzcą III Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego

im. Witolda Lutosławskiego w 2001 r. w Warszawie. Zdobywcą II nagrody na konkursach Isang Yun’a w Tongyeong (Korea) i Kijowie im. Mikola Lysenki, laureatem oraz zdobywcą nagrody specjalnej na konkursie „Praska Wiosna”, zdobywcą I nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. Otrzymał także nagrody na Konkursach im. P. Czajkowskiego w Moskwie oraz ARD w Monachium. W 2003 roku otrzymał nagrodę specjalną Fundacji Kultury Polskiej przyznaną przez Ewę Podleś. Występował m.in. w Konzerthaus w Berlinie, Rudolfinum w Pradze, Cité de la Musique w Paryżu, Teatro Politeama w Palermo, Studiu im. Witolda Lutosławskiego i Filharmonii Narodowej w Warszawie. Od kilku lat jest regularnie zapraszany do udziału w projektach koncertowych Krzysztofa Pendereckiego. Brał udział w pierwszym nagraniu płytowym „Concerto grosso” pod dyrekcją Kompozytora. Ponadto w dyskografii Bartosza Koziaka znajdują się między innymi nagrania II Koncertu wiolonczelowego Grażyny Bacewicz. Bartosz Koziak ukończył z odznaczeniem „Magna cum Laude” Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Profesora Kazimierza Michalika i Andrzeja Bauera oraz Conservatoire National Superieur
de Musique de Paris w klasie Philippe’a Muller’a.

Dzięki uprzejmości Kai Danczowskiej gra na XIX-wiecznej kopii instrumentu

J. Guadagniniego, na którym koncertował wybitny polski wiolonczelista Dezyderiusz Danczowski.

Bartosz Koziak reprezentowany jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Justyna Danczowska:

(ur. 13 kwietnia 1981 w Krakowie) – pianistka, córka Kai Danczowskiej.

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku sześciu lat u Janiny Żychowicz. W roku 2004 uzyskała dyplom po czteroletnich studiach w Akademii Muzycznej w Bazylei w mistrzowskiej klasie Krystiana Zimermana, a w 2007 ukończyła z wyróżnieniem dwuletnie studia w Akademii Muzycznej w Zurychu w klasie Konstantina Scherbakova. Od roku 2011 swoją pasję i zamiłowanie do muzyki rozwija twórczo na autorskich warsztatach artystycznych Olgi Szwajgier. Wielokrotnie uczestniczyła czynnie w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Halinę Czerny-Stefańską. W 1997 r. zwyciężyła w Konkursie Pianistycznym im. prof. Ludwika Stefańskiego w Płocku, otrzymując ponadto nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworów Bacha i Beethovena. W 1998 r. zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodzieży w Szafarni. Podczas konkursu dla młodych muzyków w Krakowie w 2000 r. otrzymała I nagrodę oraz nagrodę specjalną PWM-u za najlepsze wykonanie utworu współczesnego. Jako kameralistka otrzymała nagrodę-koncert na festiwalu „Orpheus 2002“ w Zurychu, nagrodę specjalną jury w konkursie muzyki kameralnej w Neuchatel (w 2002 r.) oraz III nagrodę w konkursie muzyki kameralnej w Zurychu „Migros Kulturprozent“ (w 2003 r.) Występowała m. in. z takimi artystami jak Ilya Gringolts, Kaja Danczowska, Bartosz Koziak, Agata Szymczewska oraz Piotr Pławner. W latach 1996-1999 była stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, przez trzy kolejne lata otrzymywała Stypendium Twórcze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w roku akademickim 2002/2003 została stypendystką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. W jej dorobku fonograficznym znajduje się płyta z utworami na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego nagrana wraz z Kają Danczowską w 2007 r. (nominowana do „Fryderyka 2009”) oraz wydana w 2011 r. płyta z utworami Schuberta, Schumanna, Piatigorskiego i Danczowskiego, które artystka wykonuje wraz z wiolonczelistą Bartoszem Koziakiem. Od 2006 r. pracuje w Akademii Muzycznej w Krakowie jako pianistka-kameralistka.

Justyna Danczowska jest reprezentowana przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

źródło: moszna-zamek.pl

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.