Legenda o jednorożcu z Powiatu Nyskiego

 

Źródło: wiesjarnoltowek.blogspot.com

Nasz region pełen jest baśni i legend. Nie trzeba szukać daleko. Jedna z nich opowiada interesującą historię prosto z Jarnołtówka.

Jarnołtówek w naszym regionie nie tylko znany jest z górskiego terenu, ślubu sołtysa dla całej wsi, czy ,,Aleksandrówki”. Gdy tylko przyjrzymy się symbolom miejscowości na herbie dostrzeżemy jednorożca. Dlaczego z Jarnołtówkiem wiąże się to mityczne zwierze?

Legenda głosi, że gdy na terenie Jarnołtówka zaczęto tworzyć pierwsze osady, puszczę zamieszkiwał jednorożec. Potężne zwierze o ostrym rogu na czole siało postrach wśród zwierząt, ludzi, a szczególnie drwali. Niejeden kto zapuścił się w głąb lasu nigdy nie wrócił.

Pewnego razu, gdy drwale szli do pracy natknęli się na jednorożca, który wbił swój róg w pień klonu i nie potrafił się uwolnić. Mężczyźni przywiązali mityczne zwierzę do drzewa, a następnie zabili. Od tego czasu mieszkańcy uwolnili się od strachu.

Na pamiątkę jednorożec stał się symbolem Jarnołtówka i od wieków znajduje się na herbie wsi. Według źródeł wójt Arnorld w XIII wieku przybijał pieczęci z wizerunkiem jednorożca.

Ślub dla całego Jarnołtówka

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.