Na wystawie Zabytki, które przemawiają do nas z Kresów Wschodnich – „To nie będzie pieśń o obcej ziemi. Pradziad twój na tej ziemi żył …”, znalazły się fotografie archiwalne i dokumentacyjne, dotyczące konserwacji wnętrza kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Łopatynie, znajdującego się obecnie w granicach Ukrainy. Wnętrze świątyni jest bogato zdobione polichromią ścienną, która jest dziełem Stanisława Stroińskiego, malarza okresu baroku, działającego na dworze Karola Augusta III. Dominującym tematem łopatyńskich malowideł jest gloryfikacja Najświętszej Marii Panny.

Wystawa fotografii połączona została z wystawą grafiki dworków i pałaców na Kresach Wschodnich. Zaprezentowano wybrane litografie z Albumu widoków historycznych Polski, wykonane na podstawie rysunków Napoleona Ordy (1807-1883), znanego w XIX w. akwarelisty i rysownika. Opublikowane grafiki przedstawiają miejsca historyczne, architekturę oraz krajobrazy, które autor uznał za wyjątkowe dla polskiej kultury. Dziś, nierzadko nieistniejące już, obiekty utrwalone w albumie umożliwiają odbycie sentymentalnej podróży po dawnej Rzeczypospolitej.

W zbiorach Muzeum Powiatowego w Nysie znajduje się 80 litografii z dwóch pierwszych serii „Albumu widoków historycznych Polski”, wydanego w latach 1873-1883 w Zakładzie Litograficznym Maksymiliana Fajansa w Warszawie.

Jolanta Dudała i Katarzyna Rzepecka

muzeum_plakat_46

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.