Francja w murach nyskiego muzeum

Muzeum w Nysie zaprasza na iście francuską wystawę w murach swojej placówki. Wszystko rozpoczęło się w miasteczku Laval, jednak owoce prac zostaną przeniesione do miasta Nysa. 

W 1989 roku z inicjatywą wspólnych działań wyszli artyści Jean Chevalier, Yves Grudé, Bernard Le Minora i José-Luis Veiras Manteiga. W ten sposób powstała grupa Mayenne „Association pour la promotion de l’Art d’Aujourd’hiu en Mayenne” – „AAA53” z siedzibą w starym mieszczańskim domu podarowanym Stowarzyszeniu przez miasto Laval. Dom pod nazwą „la Maison Rigolote” jest miejscem zarówno spotkań artystów, jak i prezentacji ich twórczości w niewielkiej, sympatycznej galeryjce. Jak śpiewał Brel: „Nie jest duży, nie, ale jest miejsce”.

Kilka razy w roku odbywają się tu wystawy artystów z Francji, Hiszpanii, Niemiec i Polski. Znajduje się tu również biuro wirtualnej L’AAArtothèque, czyli prezentacji na stronie internetowej przechowywanych dzieł sztuki, które można kupić lub wypożyczyć za niewielką opłatą. Niestety dwa lata temu odszedł na zawsze z grona artystów „AAA53” niezapomniany Jean Chevalier…” – informuje Muzeum Powiatowe w Nysie. 

Podczas ekspozycji zobaczymy dzieła sztuki takich artystów jak: Monique Calvez, Stéphane Dardenne, Stéphane Delaunay, Elodie Lemerle, Luis Veiras Manteiga, Fabrice Milleville, Jean Paul Minster, Stephane Moizan, Daniel Thirault

Źródło – muzeum Nysa

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.