Czy kodeks krajobrazowy obowiązuje?

Prace nad Kodeksem Krajobrazowym w Nysie trwały wiele miesięcy. Przed wprowadzeniem uchwały w życie, została ona uchylona przez sąd. Czy przepisy obowiązują?

Władze gmina raz na zawsze chciałby rozprawić się z reklamowym chaosem w naszym mieście. Rozwiązaniem problemu miało być wprowadzenie Kodeksu Krajobrazowego oraz Katalogu Mebli Miejskich. Nad zmianami pracowała firma z Łodzi, która przez wiele miesięcy rozmawiała z mieszkańcami oraz przedsiębiorcami na temat planowanych zmian.

Nie wszystko jednak poszło zgodnie z planem, bo nie wszystkim przedsiębiorcom spodobały się nowe przepisy. Tym samym gmina spotkała się w sądzie m.in. z restauracją McDonald’s. Zgodnie z zapisami firma musiałaby usunąć część swoich reklam z przestrzeni publicznej. Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność uchwały gminy.

Uchwała została zaskarżona przez m.in. jedną z firm globalnych, która postawiła u nas wielki totem ze swoim logotypem na górze. Uważamy, że wyrok jest mocno krzywdzący. Odwołujemy się do Sądu Administracyjnego. Myślę, że tam nasze racje wygrają. Na dzisiaj Kodeks obowiązuje i myślę, że dobrze dzieła. Coraz więcej przestrzeni odzyskujemy dla miasta, dla mieszkańców. Jest to bardzo pożądane i firmy też są do tego przygotowane. – mówi burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz

Włodarz gminy dodaje, że pewnie latami magistrat będzie się sądzić, z tymi, którzy uważają, że ich racje zostały zaniedbane. Jednak jest dobrej myśli. Kodeks obowiązuje od początku tego roku. Przedsiębiorcy, którzy nie dostosują się do przepisów będą otrzymywać kary finansowe.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.