Już 28 maja w Muzeum Powiatowym w Nysie będą rozbrzmiewać fantastyczne dźwięki, które z fortepianu wyczaruje Adam Tomaszewski.

W programie:

Część 1
F. Chopin „Sonata b mol op.35”
F. Chopin „Mazurki op.24”

pauza

Część 2
L.van Beethoven „Sonata e mol op.90”
I.J. Paderewski „Chant d’amour” i „Krakowiak fantastyczny”

Adam Tomaszewski

Urodził się 25.05.1991 r. w Berlinie. Naukę fortepianu rozpoczął w wieku lat sześciu w klasie Corinny Simon, a później w klasie Roberta Schrodta. Od roku 2007 kontynuował naukę pod kierunkiem prof. Fabio Bidiniego – najpierw jako Jungstudent Instytutu Juliusa Sterna przy Universität der Künste Berlin, a potem w Hochule für Musik Hans Eisler, również w Berlinie.
Adam Tomaszewski jest obecnie studentem IV roku na „Uniwersytecie Fryderyka Chopina ” w Warszawie w klasie prof. Janusza Olejniczaka.

Jest również laureatem szeregu konkursów pianistycznych. W 2003 roku był finalistą II Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów w Głubczycach. Od roku 2002 był wielokrotnie nagradzany – zarówno jako solista jak i kameralista – na Ogólnoniemieckim Konkursie JUGEND MUSIZIERT. W 2005 roku zdobył pierwszą nagrodę na konkursie pianistycznym w Berlinie i drugą nagrodę na ogólnoniemieckim konkursie w Erlangen. W 2007 roku otrzymał w tym konkursie także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu współczesnego. W roku 2009 razem ze swoim partnerem w duecie – skrzypkiem Phollippem Wollheimem – otrzymał na Bundeswettbewerb Jugend Musiziert pierwszą nagrodę z najwyższą punktacją oraz EDUARD-SÖRING-PREIS FUNDACJI DEUTSCHES MUSIKLEBEN, a także Nagrodę Specjalną Miasta Erlangen. Umożliwiło mu to spektakularny debiut w ramach Festiwalu YOUNG EURO CLASSIC w Berlińskim KONZERTHAUS.

W 2009 występował także na bardzo znanym Festiwalu KISSINGER SOMMER oraz na TAG DER TALENTE w Berlinie.

W 2010 roku Adam Tomaszewski debiutował jako solista w koncercie fortepianowym Edwarda Griega w Berlińskiej Filharmonii w ramach Koncertów Popularnych Orkiestry Symfonicznej Hohenfelsa. Znakomite przyjęcie zaowocowało wykonaniem z tą samą orkiestrą w roku następnym II Koncertu Fortepianowego Sergiusza Rachmaninowa.
Od tego czasu Adam Tomaszewski prowadzi ożywioną działalność jako solista i kameralista, występując w Niemczech, w Polsce, we Włoszech, w Hiszpanii i w Belgii.
W 2012 roku razem z altowiolistą Przemysławem Pujankiem za wykonanie MÄRCHENBILDER Roberta Schumanna otrzymał NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI AKADEMIE BURG KNIPPHAUSEN.
Adam Tomaszewski jest stypendystą EUROPEJSKIEGO FORUM MUZYKI POLSKIEJ z Berlina.

źródło: Muzeum Powiatowe w Nysie

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.