Zakup 18 defibrylatorów. Mieszkańcy wnioskują o sprzęt ratujący życie.

5 projektem na liście w Budżecie Obywatelskim jest ,,Zakup defibrylatorów do placówek oświatowych i administracji publicznej”. Wniosek zakłada zakup 18 sztuk specjalistycznego sprzętu, który będzie ratował życie mieszkańców. O pomyśle rozmawiamy z Krystianem Lechem – ratownikiem medycznym, pielęgniarzem i ratownikiem wodnym. 

I Love Nysa: Po raz kolejny mieszkańcy wnioskują o przeznaczenie pieniędzy na defibrylatory. Dlaczego jest to tak ważny zakup?

Krystian Lech: Przede wszystkim zakup AED będzie z korzyścią dla wszystkich mieszkańców Nysy, tutaj nie ma podziałów na grupy wiekowe. Urządzenie przeznaczone jest dla wszystkie osób poszkodowanych, u których doszło do NZK (Nagłego Zatrzymania Krążenia) czy to będzie dorosły czy dziecko. Jeśli chodzi o dzieci to Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji mówią, że AED podłączamy u dzieci powyżej pierwszego roku życia.

I Love Nysa: Czy w Nysie w miejscach publicznych są defibrylatory? Jeśli tak, to gdzie?

Krystian Lech: W naszym mieście są miejsca gdzie znajdują się AED z czystym sumieniem mogę polecić Tauron na ul. Grodkowskiej i nie tylko w Nysie, ale i w Opolu, Kluczborku oraz Kędzierzynie – Koźlu są to siedziby Turonu. Widać, że dba o swoich pracowników oraz petentów. Nie to, że robię komuś reklamę. Nad Jeziorem Nyski, WOPR posiada AED. Kilka lat temu też miałem przyjemność zaprosić Firmę Paramedica Polska jako zastępca prezesa do spraw szkoleniowych WOPR Nysa, która użyczyła nam AED treningowe na czas pokazów ratownictwa wodnego i medycznego, odbywały się nad naszym jeziorem. Władze również były zaproszone, ale jakoś władze w tym czasie nie były zbytnio zainteresowane AED. Czyżby nie zależało im na bezpieczeństwie mieszkańców oraz turystów? A jak się dowiedziałem od znajomych to ponoć Urząd Miasta posiada AED ale też się nie chwali, czyżby bali się obsługi AED? I trzeba też wspomnieć o Państwowej Straży Pożarnej w Nysie, która też posiada AED. Jak również jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej np.: OSP Prusinowice.

I Love Nysa: Czy obsługa urządzeń jest łatwa? Jak z nich korzystać?

Krystian Lech: Urządzenie jest banalnie proste, trzeba wykonywać tylko polecenia AED, które są przekazywane w formie komunikatów słownych oraz wyświetlane na wyświetlaczu urządzenia. Jeśli obsługujący nie wykonamy danego polecenia, AED nie wykona następnego kroku. AED będzie się tak długo powtarzało, aż obsługujący wykona żądany krok i przejdzie do następnego kroku.

I Love Nysa: Jeśli więcej defibrylator pojawi się w Nysie, to gdzie powinny znaleźć swoje miejsce?

Krystian Lech: Generalnie urządzenia AED powinny być w miejscach tam gdzie występuje duże skupisko ludzi lub gdzie nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) wystąpiło przynajmniej raz w ciągu ostatnich 5 lat. Rozlokowanie AED będzie też zależne od ilości zakupionego sprzętu wiadomo, że będziemy chcieli jak najwięcej kupić AED, ale trzeba pamiętać że nie tylko samo AED trzeba kupić ale dodatkowo tablice informacyjne, skrzynki na AED jeśli będzie zamontowane na zewnątrz budynku. Dodatkowo, urządzenie powinno być w zasięgu monitoringu, żeby przypadkowo komuś się nie przykleiło do rąk. Jak również, żeby dostęp do AED był bezproblemowy i jak najszybszy. Co do dokładne rozlokowania myślę, że to będzie dopiero w fazie późniejszej, trzeba brać pod uwagę również instytucję, które już posiadają AED.

I Love Nysa: Z perspektywy medyka. Jaką pomoc w pracy ratowników dają defibrylatory? Czy dałyby szanse na szybszą reakcje, pomoc poszkodowanemu?

Krystian Lech: AED są instalowane w miejscach publicznych o wysokim ryzyku i używane przez przeszkolone niewykwalifikowane osoby pracujące w okolicy w celu zapewnienia wykonania defibrylacji przed przybyciem Zespołu pogotowia ratunkowego. Odnotowano aż do 74% przeżycia przy zaistnieniu odpowiednich okoliczności zdarzenia. AED powinniśmy podłączyć jak najszybciej w chwili NZK (Nagłego zatrzymania Krążenia), a każda minuta opóźnienia defibrylacji zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia o 7 – 10%.

I Love Nysa: Dziękuję bardzo za rozmowę!

Krystian Lech: Dziękuję.

Zagłosuj!

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.