W poszukiwaniu Nowej Budowli Elektorskiej

Szpital św. Trójcy według F. B. Wernhera. W którym miejscu dokładnie stała Nowa Budowla Elektorska? Na to pytanie odpowiedzi będą poszukiwać archeolodzy

Przed rozpoczęciem inwestycji związanej z budową galerii Dekada przy ulicy Kolejowej na teren przyszłego obiektu wejdą najpierw archeolodzy, którzy mają nadzieję na odnalezienie fundamentów tzw. Nowej Budowli Elektorskiej.

Gmach ten był największym obiektem w mieście (poza kościołami), a pałac biskupów wrocławskich przy ulicy Biskupa Jarosława przewyższał niemal czterokrotnie. O wielkości tej budowli niech świadczy fakt, że po ukończeniu pomieściła wszystkie szpitale i przytułki rozlokowane w różnych częściach Nysy. Była to inicjatywa biskupa wrocławskiego Franciszka Ludwika – wielkiego mecenasa sztuki.

Szpitale i przytułki prowadzili najczęściej zakonnicy w swoich zabudowaniach klasztornych – jeden ze szpitali znajdował się przy kościele św. Barbary. Prace te będą doskonałą okazją nie tylko do poznania historii miasta, ale również przyczynią się do ustalenia konkretnej lokalizacji tego olbrzymiego gmachu, mówi Mariusz Krawczyk archeolog z Muzeum Powiatowego w Nysie:

 

Szpital św. Trójcy został wzniesiony w imponującym tempie latach 1723-1734. Rozmach i skala budowli nie pozwoliła na jej ulokowanie w centrum, które były otoczone murami obronnymi i fortami, a ostatecznie ubrano przedmieście wrocławskie.

Kres tej największej inwestycji budowlanej doby baroku przyniósł rok 1741 kiedy to austriackie władze nakazały wyburzyć przedmieścia przed zbliżającymi się wojskami Prus.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.