„iTre-es” – mapowanie eksperckie w Nysie

Jakie korzyści przynoszą mieszkańcom drzewa i krzewy? Na to pytanie odpowiadali eksperci podczas badań nad projektem „iTre’es”.

Specjaliści z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu spotkali się w nyskim muzeum, by rozmawiać o drzewach i krzewach. W wydarzeniu udział wzięli pracownicy Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego, leśnicy z Lasów Państwowych, a także przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń. Zebrani wzięli udział w mapowaniu eksperckim „iTre-es”. Pod lupę wzięto Regulice, Sękowice oraz Konradową.

Spotkanie jest pierwszym elementem projektu iTre-es, który jest finansowany przez Narodowy Instytut Nauki i ma ono za zadanie wypracować pewne rekomendacje, poznać jakie są preferencje dotyczące zagospodarowania zieleni, w tym przypadku drzewami zwłaszcza na terenach prywatnych – mówi Krzysztof Mączka z Instytutu Socjologi Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uczestnicy spotkania patrzyli na drzewa i krzewy z perspektywy korzyści lub niekorzyści jakie przynoszą mieszkańcom. Badania prowadzone są w Nysie oraz Raciborzu.

W projekcie wykorzystywane są dane dotyczące pokrycia terenu, zdjęcia lotnicze dotyczące zieleni oraz decyzje administracyjne dotyczące wycinki drzew – dodaje specjalista ds. badań społecznych

Specjaliści nie mówią jeszcze o wnioskach, bo projekt potrwa do 2021 roku. Za trzy lata dowiemy się jakie są wyniki eksperckie, które podyktowane były badaniami opinii mieszkańców. W 2020 specjaliści zaproszą 40 wybranych mieszkańców do dwudniowej deliberacji na temat preferencji zarządzania drzewami i krzewami na terenach prywatnych.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.