Galeria handlowa na Stali

Dziś już mało kto pamięta – ale w 2008 roku pojawiła się koncepcja ze strony władz miasta, aby galerię handlową wybudować na miejscu Stadionu Stali.

W 2007 roku pojawił się pierwszy inwestor, który chciał wybudować obiekt handlowy przy ulicy Kolejowej, a po pierwszych przychylnych opiniach burmistrz Jolanty Barskiej, kupcy zagrozili zorganizowaniem referendum ws. odwołania burmistrz. To był punkt zwrotny – od tego czasu Jolanta Barska sprzeciwiała się budowie przy ulicy Kolejowej powtarzając jak mantrę zdanie o Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla tego placu, który przewiduje tam budowę hotelu.

W 2008 roku ówczesne władze zmieniły kurs i pojawił się pomysł budowy przy ulicy Kraszewskiego. Wiem, że temat jest kontrowersyjny, ale to dobra dla miasta koncepcja – tak sprawę komentowała Jolanta Barska na łamach Nowej Trybuny Opolskiej. Szacowano, że ze sprzedaży stadionu gmina mogłaby pozyskać około 20 milionów złotych co pozwoliłoby na kompleksowy remont Stadionu Polonii i budowę hali widowiskowo-sportowej. Ten pomysł z kolei oburzył działaczy sportowych, miłośników historii miasta (stadion pochodzi z lat 20. XX w.) oraz znaczną część społeczeństwa, nawet pomimo faktu, iż obiekt służył tak naprawdę jako arena dla Dni Nysy oraz korzystali z niego uczniowie pobliskich szkół (Mechanik, Carolinum, Gimnazjum 1). Ostatecznie za kadencji Jolanty Barskiej galeria nie powstała ani na ulicy Kolejowej, ani na Stadionie Stali, ani na terenach które gmina próbowała sprzedać przy wylocie na Głuchołazy i Otmuchów.

wizualizacja: um.nysa.pl

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.