Dekada pnie się w górę. Jaki jest obecny etap prac?

Obiekt o powierzchni 27 tys. mkw ma być otwarty już w 2020 roku. Jak idą prace przy największej inwestycji w Nysie?

Odkąd pierwsza łopata pod fundamenty Dekady została wbita, prace nie zwalniają. Już w drugiej połowie 2020 roku mamy zobaczyć efekt końcowy. Galeria handlowa ma mieć 27 tys. mkw. Wewnątrz ma znaleźć się 80 sklepów oraz strefa rozrywki z multipleksem kinowym, a także parking na 400 samochodów.

– Roboty budowlane postępują zgodnie z planem. Skończyliśmy już ponad 70 proc. konstrukcji żelbetowo-murowej obiektu i przechodzimy do realizacji konstrukcji stalowej dachu. Pracujemy także nad izolacjami termicznymi zewnętrznych ścian. Obecnie wykonywane są one w podziemnej części i przy stropie nad kondygnacją, w której znajdzie się parking. Na ukończeniu są także przebudowy sieci, których umiejscowienie kolidowało z inwestycją i konieczne było zmienienie ich układu. Montowane są też instalacje przeciwpożarowe – mówi Arkadiusz Gawron, Project Manager, BOIG.

Do końca tego roku planujemy doprowadzić obiekt do stanu surowego zamkniętego, zakończyć prace murowe wewnątrz galerii i rozpocząć prace wykończeniowe związane z suchą zabudową – dodaje A. Gawron.

W nowoczesnym budynku nie zabraknie elementów historii, bowiem istotnym elementem nyskiej Dekady będzie zabytkowa, XIX-wieczna Gazownia Miejska. Jej ceglane ogrodzenie zostanie w większości zachowane i wkomponowane w elewację galerii, a kolorystyka całego obiektu będzie się do niego odwoływać. Ponadto, w galerii powstanie także szklany pasaż z zachowaną przedwojenną kostką granitową. Obiekt został podzielony na bryły o różnym wykończeniu elewacji, przy jednoczesnym zastosowaniu szkła i naturalnej zieleni.

– Dekada Nysa to dla nas projekt szczególny. Nie tylko dlatego, że to największa inwestycja w naszym portfolio. Chcemy jak najlepiej odpowiadać na oczekiwania przyszłych klientów, stąd przez długi okres poszukiwaliśmy najlepszych rozwiązań dla tej galerii. W efekcie udało nam się stworzyć projekt, który łączy historię tego miejsca z teraźniejszą tkanką miasta i potrzebami lokalnej społeczności. Z myślą o ich wymaganiach stworzyliśmy bogatą ofertę handlowo-usługową obiektu oraz obszerny sektor rozrywkowy – mówi Aleksander Walczak, Prezes Zarządu Dekada SA.

 

Galeria handlowa w Nysie będzie 12 obiektem wybudowanym przez Dekadę. Łączny koszt inwestycji w Nysie to 170 milionów złotych.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.