Akt erekcyjny wmurowany. Łączny koszt budowy Dekady to 170 mln złotych

Wielki dzień dla spółki Dekada. W poniedziałek oficjalnie wmurowany został akt erekcyjny w fundamenty budynku.

W 2014 roku prezes spółki ,,Dekada” zapewniał, że inwestycja w Nysie będzie kosztować 70 mln złotych. Dzisiaj wiemy, że koszty są już o 100 mln złotych większe. Mimo opóźnień, które nie pozwoliły rozpocząć inwestycji w planowanych terminach, nowoczesny budynek rośnie z każdym dniem.

Na to się nakłada koncepcja zagospodarowania terenu, mnóstwo uwag, które wnieśli radni, konserwator zabytków i inni. Na to wszystko się nałożyła sprawa dzisiejszych realiów jeśli chodzi kosztów budowy – mówi  o zwiększonych kosztach prezes spółki Aleksander Walczak

Pierwotnie na terenie po byłej zajezdni miała stanąć stacja benzynowa. Kolejnym pomysłem było wybudowanie hotelu na 120 pokoi. Żaden z planów nie został zrealizowany, aż w końcu terenem zaczęła interesować się spółka Dekada. Na przestrzeni lat projekt galerii był wielokrotnie zmieniany. Jednym z najnowszych pomysłów jest powstanie ściany z roślin od strony ulicy Drzymały.

Kiedyś ten obiekt był planowany tylko na jednaj działce, między ulicą Drzymały a ulicą Wolności. Bliżej ulicy Bema miał być wielopoziomowy parking. Dzięki wprowadzonym zmianom i akceptacji Rady Miejskiej i burmistrza udało się obiekt ujednolicić i zintegrować. Mamy jeden wielki parking podziemny i mamy dopracowaną galerię handlową, która ma dwie kondygnacje na powierzchni dwóch działek, a w osi ulicy Drzymały powstanie przeszklony pasaż, żeby zachować historyczny przebieg ulicy i stworzyć przeszkloną uliczkę, która będzie żyła równie dobrze latem, zimą, rano, czy wieczorem, bo będą tam dobre warunki do spędzania czasu lub robieniu zakupów. – dodaje prezes

W galerii o powierzchni 27 tys. mkw. ma zostać zlokalizowanych 80 sklepów, punktów usługowych oraz stref rozrywki z 4 – salowym kinem. Podziemny parking pomieści 400 miejsc parkingowych. A w samej galerii zatrudnienie znajdzie 600 osób.

Według obliczeń spółki, w ciągu roku galerię ma odwiedzać przynajmniej 3 miliony osób. Działalność Dekady w Nysie ma być sporym zastrzykiem pieniędzy dla gminy i powiatu. Budżet lokalny ma co roku wzbogacać się o minimum 1,5 mln złotych.

W poniedziałek na terenie inwestycji został wmurowany akt erekcyjny. Dokument został podpisany przez zarząd spółki, budowniczych, włodarzy oraz polityków. W stalowej tubie znalazła się także opolska gazeta wydana w dniu uroczystości oraz informacje o samym obiekcie.

Podczas oficjalnego wmurowania kamienia węgielnego zebrani mogli obejrzeć postępy prac na terenie Dekady. Galeria powoli wzbogaca się o kolejny poziom. Otwarcie nowoczesnej galerii Dekada planowane jest na drugą połowę 2020 roku.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.