70 nowoczesnych mieszkań dla seniorów

20 milionów złotych będzie kosztować budowa mieszkań przy ulicy Wałowej. W przeciwieństwie do inwestycji na Franciszkańskiej, lokale będą przeznaczone nie dla młodych rodzin, a dla seniorów.

,,W przyszłym roku mam zamiar rozpocząć budowę mieszkań dla seniorów z funkcją Dziennego Domu Pobytu.” – powiedział podczas konferencji prasowej burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz. 70 mieszkań ma pojawić się przy ulicy Wałowej.

Bardzo się cieszę z podjęcia inicjatywy Pana burmistrza, aby przekształcić spółkę komunalną w Towarzystwo Budownictwa Społecznego po to, aby realizowała z dofinansowaniem Banku Gospodarstwa Krajowego inwestycje właśnie w budowę nowoczesnych mieszkań dla seniorów. Tym bardziej, że duża część mieszkańców Nysy to są właśnie mieszkańcy powyżej 60 roku życia i dzisiaj nowoczesny samorząd to samorząd, który myśli o seniorach. – mówi Janusz Kowalski 

Polityk obiecał pomoc w przekształceniu TBS oraz doprowadzenia inwestycji do jej realizacji. Podczas konferencji zwrócono uwagę na to, że mieszkania, w których obecnie zamieszkują seniorzy często są dla wcześnie urodzonych niewygodnie i problematyczne. Mowa tu m.in. o powierzchni lokalu, która ekonomicznie seniorom się nie opłaca i często jest źle ogrzewana.

Duże mieszkania, które zajmują teraz seniorzy będą mogli dobrowolnie zdać na poczet miasta i one trafią następnie do rodzin i do osób młodych, a seniorzy zyskają mniejsze kompaktowe mieszkania, w pełni bezpieczne i dostosowane do ich wieku, do poziomu sprawności. – wyjaśnia burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz

Dzięki połączeniu inwestycji z Dziennym Domem Pobytu, seniorzy będą mieli łatwy dostęp do specjalistów. Mieszkania będą stworzone także z opieką medyczną, którą osoby starsze będą mogły sprawnie przywołać. Dzięki lokalizacji mieszkańcy będą mieli niewielką odległość do centrum, w tym do najważniejszych punktów w mieście. Mieszkania będą przyznawane seniorom, którzy spełnią kryteria, m.in. będą chcieli się zamienić za dotychczasowe lokum komunalne.

Budowa mieszkań będzie też pewną dźwignią dla nas gospodarczą, bo kolejna zmiana ustawy sprzed roku oznacza, że nasze grunty możemy wykorzystywać pod budowę mieszkań, czyli uciekamy od konieczności zakupu gruntów komercyjnych, czy za środki, które musielibyśmy dołożyć. Nasz grunt plus TBS oznacza, że mieszkania będą pewnie tańsze, ale też szybkość inwestycji będzie spora. – dodaje burmistrz

Budowa mieszkań nie obędzie się bez dofinansowania lub kredytu. Gmina Nysa złoży wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego na początku przyszłego roku. Przewiduje się, że budowa kosztować będzie 20 milionów złotych. Realny czas zakończenia inwestycji to rok 2022.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.