„[O]Polska historia mobilna” to wirtualna mapa historii, która już wkrótce zostanie zrealizowana i udostępniona za darmo dla wszystkich posiadaczy urządzeń mobilnych typu: telefon komórkowy, tablet. Aplikacja powstanie w ramach realizacji tegorocznego projektu wojewody opolskiego, zostanie sfinansowana ze środków Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Na ten cel wojewoda otrzymał dotację, która wynosi 64 tys. zł.

– Jak wiadomo, dzisiaj zwłaszcza smartfon, ale też tablet i komputer, stanowi podstawowe wyposażenie młodych ludzi. Ten program jest kierowany szczególnie do nich. Trudno spotkać młodego człowieka, który nie operuje szybko na swoim smartfonie. W ten sposób szybko może dotrzeć do potrzebnych informacji – przekazuje Sławomir Kłosowski.

Na mapie oprócz tego, że znajdą się miejsca związane z Powstaniami Śląskimi, zostaną przybliżone także sylwetki bohaterów z Opolszczyzny, a także wydarzenia historii najnowszej.

Dobra wiadomość dla pasjonatów historii i nie tylko! Ogłoszono konkurs, w którym można typować miejsca, które miałyby się znaleźć na mapie. Udział mogą wziąć osoby od 12017 roku życia oraz osoby pełnoletnie. Propozycje powinny być ważne z punktu widzenia historii lokalnej.

CO POWINNO ZAWIERAĆ ZGŁOSZENIE?

– opis miejsca

– fotografie zgłaszanego miejsca

Konkurs trwa do 30 września br.

Zgłoszenia do konkursu można dokonać pocztą tradycyjną lub mailem na adres: niepodlegla18@opole.uw.gov.pl (regulamin konkursu w zał.). Nagrodami to m.in. tablety oraz książki.

W aplikacji będzie można znaleźć również elementy grywalizacji – będzie dostępny quiz wiedzy o historii regionu.

Miejsca będą podzielone na kategorie, będą połączone z popularnymi kanałami na social mediach, gdzie będzie można udostępniać informacje o odwiedzonym punkcie.

– To już 9 projekt wojewody opolskiego, który uzyskał dotację na realizację w ramach „Niepodległej”. Bardzo się cieszę, iż pomysł uruchomienia aplikacji zyskał aprobatę ministerstwa, gdyż szczególnie teraz – w dobie pandemii, tego typu formy dotarcia do wiedzy – szczególnie młodych osób, są koniecznością – dodaje wojewoda opolski.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.