Szkoła Podstawowa nr 5 z nowym patronem

Od tego tygodnia Szkoła Podstawowa nr 5 ma nowego patrona. Głosami uczniów oraz nauczycieli został wybrany Marszałek Józef Piłsudski.

Józef Piłsudski nowym patronem Szkoły Podstawowej nr 5 w Nysie. Do tej pory placówka nosiła tytuł ” 2. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Jana Henryka Dąbrowskiego”. Z kolei przyłączone w tym roku szkolnym Gimnazjum nr 1 charakteryzowało się nazwiskiem Tadeusza Kościuszki.

Teraz popiersie Kościuszki zostało zamienione na podobiznę Marszałka Józefa Piłsudskiego. To właśnie ta historyczna postać połączyła dwie szkoły i tym samym upamiętniła 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. O wybór patrona zapytaliśmy dyrektor placówki.

Po pierwsze dlatego, że został wybrany przez społeczność naszej szkoły; rodziców, nauczycieli i uczniów. Jest to wspaniała postać. Polak pisane przez duże P, autorytet idealny dla młodzieży w dzisiejszych czasach, wzór do naśladowania, któremu przyświecała idea „Bóg, Honor, Ojczyzna”. – wyjaśnia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, Eulalia Woźniak.

I choć sztandaru z nowym imieniem jeszcze nie ma, to na korytarzu w budynku przy ulicy Chodowieckiego stoi już popiersie Marszałka. Sztandar poświęcony zostanie prawdopodobnie 11 listopada. Jego autorem jest profesor Marian Molęda.

Eulalia Woźniak:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.