PWSZ z Nysy jako pierwsza w kraju wydaje podręczniki o dronach

Fot. Krzysztof Rokosz

Mimo, że coraz więcej osób stara się o licencje na operatora drona, do dopiero nyska uczelnia zdecydowała się na wydanie podręcznika dotyczącego jego obsługi. Komu przyda się lektura?

Bezzałogowe Statki Powietrzne, czyli tzw. drony robią furorę w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. Nyscy studenci mają szansę odbyć kurs i otrzymać licencje na operatora drona. Teraz nyska uczelni może być inspiracją dla innych, bo w murach placówki powstanie pierwszy podręcznik dotyczący obsługi urządzeń.

Wydajemy pierwsze w kraju podręczniki dotyczące wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych w różnych dziedzinach życia, bo to jest począwszy od ratownictwa medycznego poprzez bezpieczeństwo wewnętrzne, architekturę, czy informatykę – zdradza rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie dr inż. Przemysław Malinowski

Zajęciami z użyciem dronów pochwalić może się także kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji. Podręcznik posłuży wszystkim tym kierunkom, a opracować mają go specjaliści z różnych ośrodków akademickich, którzy specjalizują się w tej dziedzinie. Głównie autorami będą wojskowi.

W dzisiejszych czasach trzeba szybko krew dostarczyć z jednego miejsca do drugiego. Kto to zrobi szybciej niż dron? Albo np. trzeba triaż przeprowadzić katastrofy kolejowej. Dron leci na miejsce i już wstępnie może ocenić katastrofę oraz stan rannych. I takie kompetencje będą nabywać nasi studenci, a później nasi absolwenci – dodaje rektor

Inicjatywa powstała w ramach programu POWER. W ramach projektu powstanie seria podręczników dostępny w całym kraju.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.