Dnia 11 lipca 2021 r. miały miejsce uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Pod tablica upamiętniającą ofiary przedstawiciele władz, służby mundurowe, przedstawiciele związków i organizacji kombatanckich, stowarzyszeń oraz mieszkańcy Nysy złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Szkoła Podstawowa nr 5 wzbogaciła uroczystość programem artystycznym – kierowanym przez Renatę Głuszek i Dariusza Orłowskiego.

Tablica, która upamiętnia ofiary mordów powstała w 2015 roku z inicjatywy Społecznego Komitetu ufundowania tablicy na czele którego stała Pani Janina Johnson. Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 5 są opiekunami tablicy.
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku. Święto ma być upamiętnieniem ofiar rzezi wołyńskiej oraz innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej. Wspomnienie przypada w rocznicę tzw. krwawej niedzieli, która jest punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN, UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską.

 

fot. Gmina Nysa

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.