W Polsce jest już 277 szkół średnich, które szlifują zaangażowanie społeczne oraz wspierają rozwój kompetencji proinnowacyjnych uczniów. Wśród nich, w tegorocznym Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii, są Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr VIII im. Aleksandra Kamińskiego oraz Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z oddziałami dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu. Z województwa opolskiego w Rankingu jest również szkoła z Kędzierzyna-Koźla. To szkoły, które zadbały przede wszystkim o dobrostan psychologiczny uczniów w czasie nauki zdalnej, wspierając realizowanie własnych projektów przez młodzież.

Znane są już wyniki tegorocznego Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii, jedynego, który zamiast wyników matur, premiuje aktywność społeczną i przedsiębiorcze podejście uczniów. Ranking tworzony jest na podstawie wyników uczniów w olimpiadzie projektów społecznych Zwolnieni z Teorii, której celem jest, aby każdy młody człowiek w Polsce zrealizował własne przedsięwzięcie zmieniające jego otoczenie na lepsze. – Ten rok dla polskich szkół był szczególnie trudny. Nauczyciele nie mogli tak jak zawsze wspierać bezpośrednio młodzieży w nauce i działalności społecznej, lecz robili to zza ekranów komputerów. Dlatego należą im się szczególne gratulacje za to, że pomimo trudnego okresu wprowadzali innowacje do programów nauczania, trwali i działali z myślą o tym, że nauka to nie tylko zakuwanie do matury, ale też okazja do poznania siebie i innych, rozwiązywania problemów otoczenia, które obserwujemy – podkreśla Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii. 

Trudne warunki pandemiczne działały na niekorzyść dobrostanu psychologicznego młodzieży. Jednak jak pokazuje raport Fundacji Zwolnieni z Teorii „Odporni na lockdown. Raport o tym, co chroniło dobrostan młodzieży w trakcie pandemii” – uczniowie tych szkół, którzy zrealizowali w tym roku szkolnym własny projekt społeczny w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, mają wyższy ogólny poziom dobrostanu psychologicznego niż ich rówieśnicy, którzy nie angażowali się społecznie. Raport bazuje na badaniu przeprowadzonym na reprezentatywnej próbie 621 uczniów. Z badania wynika, że nastolatkowie, którzy działali społecznie w czasie lockdownu, jaśniej widzą swój życiowy cel (o 12%) oraz pewniej kreślą rozwój osobisty (o 12%) od tych, którzy nie angażowali się społecznie.

Olimpiada Zwolnieni z Teorii daje przestrzeń i możliwość, do pokazania swoich zasobów i umiejętności, a nasza młodzież jest mądra i wie, że wokół jest wiele problemów, które trzeba rozwiązać. Sięgają po tematy, które ich interesują, a to pobudza ich do działania. Tworzą sobie możliwość powiedzenia swojego zdania i odnajdują swobodę w działaniu, dzięki wybraniu tematu i sposobu jego realizacji. Młodzież uświadomiła sobie, że nie są sami z problemami i potrzebami. Zyskują wiedzę na tematy, które ich interesują i które są dla nich ważne. Udział w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii bardzo zintegrował uczniów i uczennice. Młodzież nauczyła się współpracy, organizacji i współgrania w zespole – mówi Jacek Lewandowski, pedagog i doradca zawodowy, Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr VIII im. Aleksandra Kamińskiego w Opolu.

To nauczyciele są z młodymi ludźmi na co dzień i dają im przestrzeń do działania, wsparcie, motywację, pocieszenie w trudnych momentach i celebrują sukcesy. Zachęcam nauczycieli, aby robili to dalej, bo tworzą nowoczesną, współczesną edukację – mówi Joanna Dymna-Oszek, Dyrektor Biura Zarządu Banku ING Bank Śląski, partnera tegorocznej edycji Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii.

Jak można dołączyć do szkół wspierających uczniów w rozwoju kompetencji społecznych? Wystarczy wstąpić do grupy Nauczyciele Zwolnieni z Teorii i zainspirować młodzież do realizowania własnego projektu społecznego. W Polsce jest już niemal 550 nauczycieli i nauczycielek, którzy angażują się i wspierają uczniów na zasadach mentora, otrzymując pełne wsparcie szkoleniowe od zespołu Fundacji. Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii jest zwieńczeniem tych działań, podsumowaniem całego roku szkolnych zmagań tysięcy młodych osób w całej Polsce. 

Gala finałowa Rankingu odbyła się 15 czerwca o godz. 19:00, a prowadził ją Marcin Prokop, popularny dziennikarz i prezenter telewizyjny. Podczas Gali zaprezentowano 20 najwyżej sklasyfikowanych szkół. Cały Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii 2021 dostępny jest pod adresem: www.ranking.zwolnienizteorii.pl. Relację z Gali można obejrzeć na fanpage na Facebooku Zwolnionych z Teorii. Partnerami Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii są ING Bank Śląski oraz Grupa Pracuj, właściciel serwisu Pracuj.pl. Olimpiadę Zwolnieni z Teorii wspiera Google.org.

Badanie na potrzeby raportu „Odporni na lockdown. Raport o tym, co chroniło dobrostan młodzieży w trakcie pandemii” przeprowadzono metodą ilościową CAWI w maju 2021 roku w dwóch grupach: uczniów, którzy brali udział w tegorocznej edycji olimpiady Zwolnieni z Teorii oraz uczniów szkół średnich, którzy w roku szkolnym 2020/21 nie angażowali się w żadne działania społeczne. Badanie obejmowało poziom ogólnego dobrostanu, jak i sześć wymiarów dobrostanu tj. samoakceptacja, pozytywne relacje z innymi, autonomia, panowanie nad otoczeniem, cel życiowy i osobisty rozwój. Zastosowano Polską Adaptację Kwestionariusza Dobrostanu (PSYCHOLOGICAL WELL-BEING SCALES) autorstwa Jana Cieciucha i Dominiki Karaś.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.