Marsz STOP PRZEMOCY W NYSIE

Mieszkańcy Nysy nie zgadzają się na agresję i przemoc w swoim mieście. Pokazali to w ubiegłą sobotę przechodząc ulicami miasta w marszu ”STOP PRZEMOCY W NYSIE” zorganizowanym przez I Love Nysa.

„Miejmy nadzieję, że Nysa dzięki temu chociaż w małym stopniu będzie lepsza” – tak podczas marszu mówił organizator wydarzenia Adam Litwin. W sobotę setki mieszkańców zadecydowało sprzeciwić się przemocy i bestialskim wydarzeniom, które miały miejsce w ostatnim czasie w naszym regionie. Tym samym uczestnicy wydarzenia przeszli ulicami miasta do rynku, gdzie minutą ciszy uczcili pamięć tragicznie zmarłego Maćka.

Tragedia niewyobrażalna. Kwestia naszych czasów, czasów szybkich i obrazkowych, gdzie jest kult przemocy. Niestety młodzi ludzie mają coraz mniej dobrych wzorców. […] Z tym także spotkaliśmy się w Nysie z wielkimi tego konsekwencjami. […] Wiemy, że możemy zrobić coś, aby polepszyć życie w Nysie i sprawić by było bardziej bezpiecznie. To jest monitoring, częstość patroli, patrole nocne, policja. To wszystko musi funkcjonować, ale punktem wyjścia jest na pewno rodzina i to, żeby młodych ludzi wychowywać w poczuci wartości ludzkiego życia. – tłumaczy burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz

Podczas wydarzenia udało się usłyszeć także głosy mieszkańców, którzy rozmawiali o zaostrzeniu kar za przestępstwa, patrolach policyjnych oraz monitoringu. Jakie rozwiązania widzą parlamentarzyści?

Dzisiaj jest czas na głęboką analizę tego czy bezpieczeństwo jest faktycznie zapewnione, czy wszystkie miejsce są bezpieczne, czy są takie miejsca, które powinny być pod szczególnym nadzorem? Aby władze miasta oraz policja posiadły tę wiedzę , to musimy my reagować. Jeżeli jako społeczeństwo spostrzegamy, że dzieje się coś złego nie możemy się odwracać, nie możemy udawać, że się nic nie dzieje i przechodzić obok. Nasi obywatele muszą mieć świadomość tego, że niestety przemoc może ich dotknąć również. Nie możemy zwalać odpowiedzialności tylko na władze miasta czy policję. Tylko współpraca społeczeństwa z tymi, którzy są odpowiedzialni zapewni nam bezpieczeństwo – mówi Poseł Rajmund Miller

Bezpieczeństwem w naszym mieście zajmuje się także powiat, którzy w ostatnich miesiącach wyposażał m.in. w alkomaty Komendę Powiatową Policji w Nysie. Jakie działania mogą zostać podjęte?

My samorządowcy co możemy zrobić? Wpłynąć na to, że służb ponadnormatywnych będzie więcej, że patroli będzie więcej, że każdy kto zadzwoni na policję nie będzie musiał się martwić, czy ta policja przyjedzie i czy przyjedzie w porę. To na pewno jest do zrobienia i o tym będziemy rozmawiać jeśli chodzi o samorząd powiatowy, łącznie ze wszystkimi wójtami i burmistrzami, bo od nich też wiele zależy –  wyjaśnia członek zarządu powiatu, Daniel Palimąka

Marsz STOP PRZEMOCY W NYSIE to nie ostatnie wydarzenie, które ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w naszym regionie. Do tematu będziemy jeszcze wracać.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.