20 milionów na remont śródmieścia Nysy

Gmina Nysa pozyskała kwotę około 20 milionów złotych na kompleksowy remont najważniejszych ulic w śródmieściu czyli: Kolejowej, Wrocławskiej, Rynku i Celnej.

Prace związane z rewitalizacją mają ruszyć jeszcze w tym roku i potrwają do końca 2018 roku. Uzyskane fundusze pozwolą w końcu skończyć z tragicznym stanem centrum Śląskiego Rzymu. Krzywe i wyszczerbione chodniki, dziurawe drogi, czy bardzo duże zróżnicowanie powierzchni (między kamieniczkami z barem mlecznym, a Domem Wagi jest aż 8 różnych płaszczyzn – chodnik, ulica, parking, szpaler zieleni, parking, ulica i chodnik).

Rynek – fot. sprzed 1945 roku. Źródło: dolny-slask.org

Przypomnimy, że w ramach prowadzonych prac z ruchu kołowego ma zostać wyłączona część Rynku od bazyliki aż do skrzyżowania ulicy Brackiej z Celną i Rynkiem – w ten sposób ma zostać utworzony duży deptak. Takie rozwiązanie z pewnością ściągnie więcej mieszkańców i turystów na Rynek, który przynajmniej w części zostanie oddany pieszym. Oprócz zachęcenia pieszych do spacerów będzie to również szansa dla osób prowadzących działalność gospodarczą na wystawienie sezonowych ogródków piwnych. Pomimo tego, że nyski Rynek należny do jednych z największych na Śląsku jego fatalne zagospodarowanie i rozplanowanie niemal uniemożliwiało dotychczas rozłożenie stolików przez przedsiębiorców.

Ul.Kolejowa – wspaniała mozaika starych i nowych płyt chodnikowych przyozdobiona resztkami bruku

Kiedy w 2010 wyremontowano część ulicy Krzywoustego i zamieniono ją w deptak, ówczesna władza deklarowała, że o co roku będzie remontowana jedna ulica prowadząca do nyskiego Rynku. Ostatecznie pomimo ambitnych planów remontu ulicy Celnej i rozpisania konkursu architektonicznego w wyniku sporu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Opolu ulica pozostała bez zmian. Rozwiązaniem które miało prowadzić do ograniczenia ruchu w centrum i częściowego wyłączenia Rynku z ruchu kołowego była przebudowa ulicy Chodowieckiego i przebicie się przez tereny zielone Alei Józefa Lompy do ulicy Kraszewskiego.

Krzywe chodniki to nie tylko zmora osób starszych. Nyskie śródmieście jest również nieprzyjazne dla rodziców z wózkami i osób niepełnosprawnych.

Środki na remont pochodzą z Programu Gospodarki Niskoemisyjnej, który zakłada między innymi ograniczenie ruchu w centrach miasta, a Gmina Nysa na całość wyłoży 15% potrzebnej kwoty. W związku z tym programem do śródmieścia powrócą autobusy. Będą to dwa ciche i elektryczne pojazdy.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.