Posłowie chcą referendum

Posłowie Janusz Sanocki i Rajmund Miller znaleźli nową płaszczyznę współpracy – a mianowicie chcieliby zorganizować w Nysie referendum.

Obaj politycy są z dwóch różnych światów i dzieli ich naprawdę sporo, jednak znalezienie nici współpracy po ostatnich wyborach samorządowych okazało się stosunkowo proste, a obu posłów połączył burmistrz Kordian Kolbiarz i sprzeciw wobec polityki obecnych włodarzy miasta.

Politycy przygotowali nawet wstępne propozycje pytań, które miałaby pojawić się w referendum:

1. Czy jesteś za zabronieniem obecnemu burmistrzowi Nysy dalszego zadłużania gminy?

2. Czy jesteś za tym, aby budżet na rok 2018 gminy Nysa był zrównoważonym budżetem bez deficytu?

3. Czy jesteś za natychmiastowym zaprzestaniem wydawania publicznych pieniędzy przez burmistrza Nysy na zbędne, często absurdalne i nie przynoszące żadnego pożytku wydatki jak np. budowa gigantycznego pomnika Józefa Piłsudskiego (który nie miał nic wspólnego z naszym miastem), kosztownego remontu starego kąpieliska (zamiast budowy nowego) czy gigantycznej rozbudowy ponad potrzeby hali sportowej?

Pod hasłem „Stop zadłużaniu Nysy„, w sobotę 7 października zostanie zorganizowane otwarte spotkanie z mieszkańcami w Muzeum Powiatowym. Początek o godzinie 11.

W powietrzu czuć zbliżającą się kampanię samorządową. Proponowane pytania są mocno tendencyjne, bo niby dlaczego ograniczyć możliwość zadłużania się tylko burmistrzowi Kolbiarzowi? Może warto by zapytać w takim razie „Czy jesteś za zabronieniem obecnemu burmistrzowi Nysy i każdemu następnemu dalszego zadłużania gminy?

Z kolei budżet bez deficytu w takim mieście jak Nysa (bez wielkiego przemysłu i handlu – który odprowadzałby podatki) jest kolejnym populizmem. Zarówno Janusz Sanocki będąc burmistrzem zaciągał kredyty, a rodzima partia posła Millera czyli Platforma Obywatelska przez 8 lat rządów również nie stroniła od kredytów.

Zastanawiająca jest też niechęć obu posłów do marszałka Piłsudskiego. Dlaczego? Nysa pomników ma niestety jak na lekarstwo, a jak tu budować społeczeństwo obywatelskiego i wychowywać w duchu patriotyzmu bez symboli narodowych? W tym zakresie mistrzami byli Niemcy – przed II wojną światową w mieście znajdowało się kilkanaście pomników nawiązujących wprost lub pośrednio do niemieckich tradycji i historii.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.