Pokonajmy nowotwory krwi – Dawcy szpiku poszukiwani

W przypadku zachorowania na nowotwór krwi niezbędne jest odnalezienie potencjalnego dawcy krwiotwórczych komórek macierzystych. Jest jeden problem. Bliźniaka genetycznego nie jest łatwo znaleźć. 

Znalezienie bliźniaka genetycznego to stosunek 1: kilkaset milionów. Nie jest to łatwe zadanie, jednak nie niemożliwe. Bardzo istotne w poszukiwaniach jest zarejestrowanie do bazy jak największej ilości potencjalnych dawców. Białaczka limfoblastyczna może dotknąć każdego, więc każde zgłoszenie do bazy jest na wagę złota. Kto może zostać dawcą? 

– mówi Leszek Lewandowski z Fundacji DKMS. Rejestracja trwa 10 minut. Proces jest bezbolesny i może uratować czyjeś życie. Po przejściu procesu weryfikacji należy cierpliwie czekać na telefon. Jeśli okaże się, że komórki macierzyste mogą uratować czyjeś życie fundacja DKMS kontaktuje się z przyszłym dawcą. Istnieją dwie metody pobrania.

Szpik samoczynnie regeneruje się po dwóch tygodniach. Najbardziej popularną metodą pobrania jest natomiast pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej.

Podczas najbliższych dni poszukiwany będzie także dawca dla 22 – letniej mieszkanki Nysy- Roksany. Mimo, że odnalezienie bliźniaka genetycznego nie jest proste, to przykładem na to, że warto walczyć jest Kevin.

– wyjaśnia mama Kevina, Pani Ela. Rejestracja potencjalnych dawców szpiku trwać będzie od wtorku do niedziele w różnych placówkach. Obecnie wciąż mogą zapisać się wolontariusze.

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.